نقش مستقیم پنتاگون در اداره شکنجه‌گاه‌های عراق

Filed under خبر متحرک, گزارش

ندای آزادی : یک کمیسیون تحقیقاتی به این نتیجه رسیده که دولت جورج بوش مظنونان تروریستی را شکنجه می‌کرده است. این کمیسیون درباره انتقال‌های غیرقانونی زندانیان نیز پژوهش کرده است. آلمان و چند کشور دیگر از این انتقال‌ها حمایت کرده‌اند.
کمیسیون تحقیق در باره‌ی شکنجه‌ی مظنونان تروریستی در افغانستان، عراق و زندان گوانتانامو توسط ماموران دولتی ایالات متحده، نتایج دو سال پژوهش خود را اعلام کرد.
بانی این کمیسیون ۱۱ نفره موسسه‌ی تحقیقاتی “پروژه‌ی قانون اساسی” است و سرپرستی آن را دو تن از اعضای سابق کنگره‌ی آمریکا، آسا هاچینسون از حزب جمهوری‌خواه و جیمز جونز از حزب دموکرات، به عهده داشته است.

USA_TURTURE
به نوشته دویچه وله، در گزارش ۵۵۷ صفحه‌ای این کمیسیون تاکید شده است که دولت جورج دبلیو بوش از رفتار خشونت‌آمیز با مظنونان تروریستی آگاه بوده است و حتی در برخی موارد در برنامه‌ریزی آن دست داشته است. در این گزارش تاکید شده است که “این گونه رفتار مصداق بارز شکنجه هستند».
بر اساس این گزارش، ماموران دولتی پس از فاجعه‌ی یازده سپتامبر ۲۰۰۱ برخی زندانیان را که متهم به شرکت در عملیات تروریستی بودند تا مرز خفگی شکنجه می‌کرده‌اند، آنها را هنگام بازجویی به دیوار می‌کوبیده‌اند و به انحای گوناگون مورد اذیت و آزار قرار می‌داده‌اند.
کمیسیون “پروژه‌ی قانون اساسی” همچنین در باره‌ی انتقال‌های مخفیانه‌ی مظنونان تروریستی به زندان‌های آمریکایی تحقیق کرده است. کمیسیون به این نتیجه رسیده است که آلمان، اردن، ایتالیا، بریتانیا، سوئد، سوریه، مراکش و مصر از این گونه‌ عملیات آگاه بوده‌اند و به اجرای برخی از آنها هم کمک کرده‌اند. تحقیقات “پروژه قانون اساسی” ‌مهم‌ترین بررسی مستقلی است که تاکنون در باره‌ی اقدامات خشونت‌آمیز دولت آمریکا با مظنونان تروریستی صورت گرفته است.

شکنجه در زندا‌ن‌های عراق

روز ۶ مارس (۱۶ اسفند ۹۱) روزنامه “گاردین” و بی‌بی‌سی عربی نیز نتایج تحقیقات مشترک خود درباره‌ی ارتباط پنتاگون با مراکز شکنجه در عراق را در قالب مستند ویدیویی منتشر کردند. بر اساس این مستند، پنتاگون یکی از ژنرال‌های بازنشسته‌ی خود که در جنگ‌های آمریکای مرکزی حضور موثری داشته است را به عراق فرستاده بود تا بر عملکرد ماموران دولتی در این مراکز شکنجه نظارت کند.
گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشر و تحقیق گاردین و بی‌بی‌سی عربی نشان می‌دهند که بدترین و سخت‌ترین شکنجه‌ها از بعد از سرنگونی صدام حسین در همین بازداشتگاه‌ها صورت گرفته است.
در این مستند، شاهدان عینی شکنجه‌ها که خود در این مکان‌ها زندانی یا مامور نظامی بودند، شهادت می‌دهند که شکنجه و خشونت از سوی نظامیان ارشد آمریکایی هدایت می‌شد. در این فیلم همچنین ادعا شده است که ژنرال دیوید پترائوس، رئیس سابق سازمان سیا در تاسیس این بازداشتگاه‌ها پرده برمی‌دارد.

USA_TURTURE_2زندان باقرام افغانستان

دولت جورج دبلیو بوش بارها تاکید کرده بود که پیمان‌های ببن‌المللی، به‌ویژه کنوانسیون ژنو، شامل حال وابستگان به شبکه‌ی تروریستی القاعده و گروه طالبان نمی‌شود. دولت اوباما هرگونه رفتار غیرانسانی و ضرب و شتم زندانیان را برای کسب اطلاعات ممنوع کرده است.
بر اساس یک مستند تحقیقی، پنتاگون در تامین بودجه و اداره بازداشتگاه‌های مخوف عراق که شکنجه سازماندهی‌شده در آنها رواج داشته، نقش مستقیم ایفا کرده است. تنظیم این گزارش پس از افشای اسناد ویکی‌لیکس آغاز شد.

ژنرال جیمز استیل ۵۸ ساله نظامی بازنشسته‌ای است که از سوی دونالد رامسفلد مامور تشکیل نهادی متمرکز برای سرکوب گروه‌های شورشی سنی مذهب در عراق شد. گاردین و بی‌بی سی عربی از کلنل جیمز کافمن، به عنوان مشاور ارشد و همراه جیمز استیل در راه‌اندازی و اداره این بازداشتگاه‌ها در راستای اهداف سرکوب شورشیان نام بردند.

این دو رسانه مدعی‌اند شواهد و مدارک بسیاری در دست دارند که نشان می‌دهند این بازداشتگاه‌های مخوف که شکنجه سازمان‌یافته در آن‌جا رایج است، با میلیون‌ها دلار سرمایه آمریکا تاسیس شده است.

در این مستند، شاهدان عینی شکنجه‌ها که خود در این مکان‌ها زندانی یا مامور نظامی بودند، شهادت می‌دهند که شکنجه و خشونت از سوی نظامیان ارشد آمریکایی هدایت می‌شد.

رد پای ژنرال دیوید پترائوس در شکنجه‌گاه

این گزارش تحقیقی مشترک همچنین از نقش ژنرال دیوید پترائوس، رئیس سابق سازمان سیا که در ماه نوامبر به دلیل افشای رابطه خارج از ازدواج خود ناچار به استعفا شد در تاسیس این بازداشتگاه‌ها پرده برمی‌دارد. جیمز کافمن، مشاور ارشد جیمز استیل از سوی ژنرال پترائوس در سال ۲۰۰۴ مامور سفر به عراق و کمک به تشکیل نیروهای امنیتی ویژه عراق شد. این مستند می‌گوید کافمن به شکل مستقیم درباره هدایت پروژه بازداشتگاه‌های مخوف در خاک عراق به پترائوس گزارش می‌داد.

ژنرال السمری، یک نظامی عراق که یک سال در بازداشتگاه‌های امنیتی عراق با استیل و کافمن کار کرده است در این مستند حضور دارد. او می‌گوید:«پترائوس و کافمن را همیشه با هم در بازداشتگاه می‌دیدیم. هربار آن‌ها را دیدم کنار هم راه می‌رفتند و به آرامی با هم صحبت می‌کردند. پترائوس همه چیز را درباره واقعیت مخوف و خشن و رواج روزمره شکنجه در این بازداشتگاه می‌دانست.»

تیم‌های ویژه بازجویی و شکنجه

بنا به گزارش گاردین هر یک از بازداشتگاه‌ها، تیم بازجویان و شکنجه‌گران مخصوص خود را داشته است. بنا به گزارش این روزنامه هر تیم از یک فرمانده امنیتی و ۸ بازجو تشکیل می‌شد. این مستند اضافه می کند: «تیم‌های بازجویی از هرگونه ابزار و شیوه‌ی شکنجه برای اعتراف متهم استفاده می‌کردند. شواهد نشان می‌دهد که شکنجه با وسایل برقی، کشیدن ناخن، شلاق به نقاط حساس بدن و آویزان کردن متهم از سقف به شکل وارونه بسیار رایج بوده است.»

USA_TURTURE_5

شواهدی وجود ندارد که استیل و کافمن خود هیچ‌وقت متهمی را شکنجه کرده باشند. با این‌حال شواهد دیگر حاکی از آن است که این دو فرمانده گاه در روند بازجویی و شکنجه‌ی متهم حضور داشتند و خود در صدور فرمان بازداشت هزاران متهم نقش مستقیم ایفا کردند.

دویچه وله در ادامه گزارش خود مینویسد ژنرال السمری در این مستند مدعی شد که در یک مورد پسر ۱۴ ساله‌ای به یکی از قفسه‌های کتابخانه یکی از اتاق‌ها به شکلی که پاهایش تا بالای سر او قرار می‌گرفت، طناب پیچ شد. این نظامی عراقی می‌گوید:« تمام بدن این پسربچه بعد از چندساعت که در این وضع طناب‌پیچ بود و در اثر ضربات شلاق با کابل کبود بود.»

ژیل پرس، عکاس سابق “نیویورک تایمز” نیز که در سفری به شهر سامره عراق موفق به بازدید یکی از بازداشتگاه ‌شده است، در این مستند می‌گوید: «در کتابخانه بازداشتگاه با استیل گفت‌وگو می کردیم و لکه‌های خون را همه جای کتابخانه می‌شد دید.»
                                                                                                                                                                                                               پیتر ماس، خبرنگاری که به همراه ژیل پرس گفت‌وگو با استیل را انجام داده نیز می‌گوید که در طول مصاحبه صدای فریادهای بلند و ناله‌ی کسی می‌آمد که مدام می‌گفت: «الله،الله»

برنامه ‌تلویزیونی اعتراف‌گیری

گاردین همچین گزارش داد که برخی از متهمان وادار به حضور در جلوی دوربین تلویزیون برای اعتراف و ابراز ندامت شده‌اند. این فیلم‌ها در برنامه‌‌ای با عنوان “تروریسم در چنگال عدالت” از شبکه ‌تلویزیونی در عراق پخش شده است.

گاردین افشا می‌کند که مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد دوربین‌هایی که برای ضبط این برنامه‌ها استفاده شده است همه با بودجه نظامی دولت آمریکا خریداری شده‌اند.

USA_TURTURE_4
پخش اولین قسمت از برنامه با خشم افکار عمومی در عراق مواجه شد. ژنرال السمری در مستند می‌گوید که بعد از این واکنش، ژنرال پترائوس در تماس تلفنی مستقیم خواهان آن شد که پخش این برنامه متوقف شود. این فرمانده نظامی عراقی مدعی می‌شود که ۲۰ دقیقه بعد از تماس پترائوس، وزارت کشور عراق نیز طی تماس تلفنی تاکید مجدد کرد که پترائوس خواهان توقف پخش برنامه شده است.

سعدی اتومن، مترجم ویژه پترائوس در عراق نیز تایید می‌کند که چنین تماس تلفنی از سوی پترائوس صورت گرفت و او به عنوان مترجم گفته‌های پترائوس را ترجمه و منتقل کرد.

پیش از آن‌که پترائوس و جیمز استیل در سال ۲۰۰۵ ماموریت خود را به اتمام رسانده و عراق را ترک کنند، جابر السوق به وزارت کشور عراق منصوب شد. جابر السوق ارتباط نزدیکی با شبه‌نظامیان شیعه “بدر” داشت که شاخه‌ی نظامی مجلس اعلای اسلامی عراق است.

گاردین می‌گوید شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد فرماندهان نظامی عراقی درباره وزارت السوق و روابط نزدیک وی با شبه‌نظامیان شیعه به مقامات آمریکا هشدار داده بودند. ژنرال‌های آمریکایی این هشدار را جدی نگرفتند.

شبه‌نظامیان شیعه بدر سال‌ها است که درگیری‌های نظامی متعددی با گروه‌های شبه‌نظامی سنی عراق دارند و این نبردهای داخلی تاکنون هزاران کشته برجا گذاشته است.

رسانه‌های بریتانیایی این کار تحقیقی افشاگر را بعد از انتشار اسناد “ویکی‌لیکس” درباره نقش مستقیم پنتاگون در شکنجه‌گاه‌های عراق آغاز کردند. مقامات آمریکایی و عراقی هنوز به پخش این مستند واکنشی نشان نداده‌اند.


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399