اردشیر امیرارجمند : اگر قانون مبنا باشد،‌ قانون اساسی شرایط رئیس جمهور را مشخص کرده است

Filed under سرخط اخبار, گزارش

Rafsanjani_koochehندای آزادی : در پی رد صلاحیت رفسنجانی برای نامزدی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، اردشیر امیرارجمند، سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید به رادیو فردا میگوید : ” مرجع نظارتی حق اضافه کردن شرط جدیدی را ندارد و این به معنای محروم کردن اشخاص از حقوق قانونی‌شان خواهد بود. در قانون اساسی و قوانین عادی هیچ شرطی در این مورد وجود ندارد و شورای نگهبان نمی‌تواند یک شرط جدید را برای صلاحیت نامزدها اضافه کند و شخصی را به عنوان کهولت و یا زیاد بودن سن از انتخاب شدن محروم کند.” دکتر امیرارجمند اضافه میکند : ” «اگر قرار باشد بحث کهولت سن مطرح شود،‌ این موضوع تنها درباره آقای هاشمی رفسنجانی صدق نمی کند،‌ زیرا سن رهبر جمهوری اسلامی پنج سال از او کمتر است ولی در عین حال،‌ وظایفش بسیار سنگین‌تر از وظایف رئیس جمهوری است،‌به ویژه که به دلیل اینکه مورد سوء‌ قصد قرار گرفته،‌ توانایی جسمی‌اش بیشتر از آقای هاشمی رفسنجانی نیست.”

متن کامل گزارش  بهروز کارونی از رادیو فردا بشرح زیر است :

عباسعلی کدخدایی،‌سخنگوی شورای نگهبان،‌ گفته است: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری ممکن است شرایط جسمی آنان را مورد توجه قرار دهد. او در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «العالم» افزوده است: اگر فردی که قصد به دست گرفتن یک پست کلان اداری و اجرایی را دارد، فقط قادر به انجام چند ساعت کار در روز باشد، طبیعی است نمی‌تواند تایید شود. البته او اشاره کرد که ممکن است موضوع شرایط جسمی و تاثیر آن در توانایی های رییس جمهور مد نظر قرار گیرد،‌اما افزود که هنوز بحثی درباره آن نشده است. سخنان سخنگوی شورای نگهبان در شرایطی ابراز شده است که در روزهای اخیر، برخی از رسانه ها مانند روزنامه کیهان و نیز چهره های سیاسی هوادار رهبر جمهوری اسلامی انتشار یافته اند که بر رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی پا فشرده اند.

 البته کهولت سن،‌ تنها موردی نیست که این رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی مطرح کرده‌اند. خبرگزاری فارس،‌ روز دوشنبه از رئیس مجمع تشخیص مصلت نظام خواست درباره حمایت آنچه «دشمنان انقلاب اسلامی؛ از آمریکا گرفته تا ضد انقلاب و منافقین»‌نامید،‌ توضیح دهد.

سراج میردامادی، تحلیلگر سیاسی در پاریس،‌به رادیو فردا می‌گوید: «بعد از حوادث سال ۸۸،‌ حاکمیت نمی‌تواند قبول کند که کسی که در برابر رای و خواست و تمایل راس قدرت سیاسی ایستاد؛ یعنی آقای هاشمی رفسنجانی در مقابل آیت‌الله خامنه‌ای،‌ نمی‌تواند قبول کند که او در یک فرایند دیگر بیاید و در یک انتخابات،‌ با رای و خواست مردم به لنگرگاه سیاسی تبدیل شود.»

اردشیر امیر ارجمند،‌ مشاور ارشد میر حسین موسوی و حقوقدان در پاریس، در گفت و گو با رادیو فردا درخواست‌ها برای رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی را از دیدگاه حقوقی بررسی می کند و می‌گوید: «شورای نگهبان باید بر اساس موازین قانونی عمل کند و نظر شخصی خود را اعمال نکند و گزینشی عمل نکند.»
او می افزاید: «اگر قانون مبنا باشد،‌ قانون اساسی شرایط رئیس جمهور را مشخص کرده است.»
مشاور ارشد میر حسین موسوی با تاکید بر این موضوع که حق انتخاب شدن و انتخاب کردن یک حق شهروندی است،‌ اضافه می‌کند: «مرجع نظارتی حق اضافه کردن شرط جدیدی را ندارد و این به معنای محروم کردن اشخاص از حقوق قانونی‌شان خواهد بود. در قانون اساسی و قوانین عادی هیچ شرطی در این مورد وجود ندارد و شورای نگهبان نمی‌تواند یک شرط جدید را برای صلاحیت نامزدها اضافه کند و شخصی را به عنوان کهولت و یا زیاد بودن سن از انتخاب شدن محروم کند.»

آقای امیر ارجمند اشاره می‌کند که بحث کهولت سنی اکبر هاشمی رفسنجانی در شرایطی مطرح شده است که شماری از مسئولان جمهوری اسلامی ایران سن بالایی دارند: «اگر قرار باشد بحث کهولت سن مطرح شود،‌ این موضوع تنها درباره آقای هاشمی رفسنجانی صدق نمی کند،‌ زیرا سن رهبر جمهوری اسلامی پنج سال از او کمتر است ولی در عین حال،‌ وظایفش بسیار سنگین‌تر از وظایف رئیس جمهوری است،‌به ویژه که به دلیل اینکه مورد سوء‌ قصد قرار گرفته،‌ توانایی جسمی‌اش بیشتر از آقای هاشمی رفسنجانی نیست.»او همچنین به سن آیت‌آلله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان،‌ اشاره می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان گفته است که این شورا تحت تاثیر احزاب، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی قرار نمی‌گیرد و در تصمیم‌های خود برای بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری فقط به قانون تکیه دارد.
پیشتر حدود ۱۰۰ نماینده مجلس در نامه خطاب به شورای نگهبان خواستار رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم‌مشایی، مشاور رئیس جمهور، شده بودند.
عباسعلی کدخدایی درباره این نامه گفت: اما شورای نگهبان نمی‌تواند درباره بررسی صلاحیت‌ها به صحبت‌هایی توجه کند که برخی از اقشار مردم می‌گویند.
در این میان،‌محمد دهقان،‌ عضو هیات رئیسه مجلس، گفت که قوه مقننه تاکنون سه مصوبه در خصوص اینکه نامزدهای ریاست جمهوری نباید بیشتر از ۷۵ سال سن داشته باشند تصویب کرده، اما شورای نگهبان آن را رد کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر،‌ او افزود: در مذاکره با برخی اعضای شورای نگهبان دریافته است که این شورا نظر مجلس را قبول دارد و می‌خواهد این نظر را ازطریق آیین نامه شورای نگهبان اعمال کند.
از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری ایلنا،‌‌ علی مطهری درباره احتمال رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی گفت که در این صورت،‌ نظرات رهبر جمهوری اسلامی درباره ایجاد حماسه سیاسی به شکل کامل و مناسب آنگونه که مد نظر او است، تحقق پیدا نخواهد کرد.
آقای میردامادی در این مورد می گوید: «حذف آقای هاشمی رفسنجانی بدون تمایل راس قدرت سیاسی،‌ یعنی آیت‌الله خامنه‌ای،‌ عملا غیر ممکن است و اگر رهبر جمهوری اسلامی واقعا خواستار حماسه سیاسی است،‌ باید حضور آقای هاشمی رفسنجانی را مغتنم بشمارد.»
همچنین به گزارش خبرگزاری فارس،‌ حسین ابراهیمی،‌ عضو جامعه روحانیت مبارز،‌ رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی را غیر منطقی دانست و گفت که او به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مسئولیتی بیش از ریاست جمهوری دارد و هیچ دلیلی برای رد صلاحیت وی وجود ندارد.
در این حال،‌ آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار با گروهی از استادان، پژوهشگران، و روحانیون حوزه علمیه قم، از «تشدید بداخلاقی‌های سیاسی، دروغ‌پراکنی‌ها، شایعه‌سازی‌ها، جعل و تحریف اخبار با هدف تخریب و بدنام کردن رقیب یا رقبا توسط برخی محافل سیاسی خاص و رسانه‌های همسو» انتقاد کرد.
او گفت:‌ این محافل یا رسانه‌ها از بودجه‌های مستقیم یا غیرمستقیم بیت‌المال اداره می‌شوند و هشدار داد که ادامه این اقدامات مانند یک قیچی دو لبه روزی دامنگیر خود آنها نیز خواهد شد.
اکبر هاشمی رفسنجانی با اشاره به مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی امروز جامعه گفت: گروه ها یا جریان‌های سیاسی که در گذشته، با تعریف و تمجیدهای غلط خود، موجبات شکل‌گیری شرایط موجود را فراهم کردند، امروز به جای اذعان به اشتباهات و جلوگیری از تداوم آن، همچنان اصرار به پیمودن همان مسیر دارند.
یادآور میشود نظرات آقایان امیرارجمند و میردادمادی مربوط به پیش از خبر رد صلاحیت رفسنجانی بوده است.

اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399