بشار اسد از دریافت نخستین موشک‌های “اس ۳۰۰” روسیه خبر داد

Filed under اخبار, خبر متحرک, سرخط اخبار

s300ندای آزادی : به گفته بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، نخستین موشک‌های “اس ۳۰۰” روسیه به کشورش تحویل داده شده‌اند. از سوی دیگر یک مقام جمهوری اسلامی از دعوت شفاهی از ایران برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی سوریه سخن گفته است.

بنوشتهء النهار، بشار اسد تصریح کرد که سوریه نخستین محموله موشک‌های ضدهوایی “اس ۳۰۰” روسیه را دریافت کرده است. وی افزود که سوریه به زودی بقیه موشک‌ها را نیز تحویل خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری آلمان به گفته‌ی بشار اسد، توازن قدرت نظامی در سوریه با دریافت این موشک‌ها به نفع ارتش سوریه تغییر یافته و نیروهای وی جنگ با “گروه‌های تروریستی” در این کشور را با قاطعیت ادامه خواهند داد.

اگر چه وزارت خارجه روسیه تا کنون از تایید یا تکذیب این خبر خودداری ورزیده، اما سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، پیش از این مدعی شده بود که ارسال سامانه پدافند موشکی “اس ۳۰۰” در چارچوب قراردادی تسلیحاتی که پیشتر میان دمشق و مسکو به امضا رسیده، صورت می‌گیرد.

وی همچنین درباره انگیزه انتقال این سامانه موشکی به سوریه خاطرنشان ساخته بود که این سیستم دفاعی تنها از دخالت دیگر کشورها در بحران سوریه جلوگیری خواهد کرد.

این در حالی است که به گفته کارشناسان نظامی، سامانه موشکی مزبور تنها ویژگی‌های دفاعی نداشته و می‌تواند در صورت لزوم به عنوان سلاحی تهاجمی مورد استفاده قرار گیرد. به باور کارشناسان، سوریه با برخورداری از این سامانه‌ی موشکی حتی قادر به کنترل پرواز هواپیماها بر فراز خاک اسرائیل است. در عین حال گفته می‌شود که سوریه برای آماده‌سازی این سامانه ضدموشکی به چهار ماه زمان نیاز دارد.

با توجه به اهمیت و حساسیت این محموله تسلیحاتی، بحث ارسال سامانه ضدموشکی “اس ۳۰۰” از سوی روسیه به سوریه واکنش‌های تندی را به دنبال داشت. از جمله ایالات متحده تصمیم روسیه در این رابطه را اشتباه خوانده و محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز سه‌شنبه (۲۷ مه / ۷ خرداد) گفت، واشنگتن همواره با ارسال سلاح‌های روسی برای رژیم اسد مخالف بوده و در دیدارهای متعدد سیاستمداران دو کشور صریحاَ این موضع را با دولتمردان روسیه در میان نهاده است.

اسرائیل نیز شدیداَ ارسال این سامانه ضدموشکی به سوریه را محکوم کرد. موشه یالون، وزیر دفاع اسرائیل، ضمن هشدار به مسکو گفت که در صورت انتقال این تسلیحات، “اسرائیل می‌داند که چه باید بکند.”

خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود با اشاره به بخشی از گفت‌وگوی تلویزیونی بشار اسد با شبکه المنار به نقش شبه‌نظامیان حزب‌الله در سوریه پرداخت و در این ارتباط از “سرنوشت مشترک و درهم‌تنیده‌ی حزب‌الله و سوریه” سخن گفت. وی افزود، اگر گروه‌هایی مسلح برای آزادسازی بلندی‌های جولان از اشغال اسرائیل وارد میدان شوند، حکومت سوریه جلوی آنها را نخواهد گرفت.

بلندی‌های جولان که بخشی از خاک سوریه است، در جریان جنگ شش‌روزه میان اعراب و اسرائیل در سال ١٩۶٧ به اشغال اسرائیل درآمد.

کنفرانس سوریه در سایه ابهام

رهبر رژیم سوریه در گفت‌وگوی مزبور همچنین به کنفرانس بین‌المللی ژنو اشاره کرد و گفت که کشورش در این کنفرانس شرکت خواهد کرد، اما امیدی به نتیجه‌بخش بودن آن ندارد.

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، نیز روز چهارشنبه (۲۹ مه / ۸ خرداد) تصریح کرده بود که رهبری حکومت سوریه در کنفرانس شرکت خواهد کرد. وی در عین حال هشدار داده بود: «این آمریکا نیست که تصمیم می‌گیرد چه کسی در سوریه حکومت را در دست داشته باشد.»

در مقابل اما حضور اپوزیسیون سوریه در کنفرانس مزبور کاملا مشخص نیست. ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه که در حال حاضر برای بحث و رایزنی در استانبول گرد هم آمده، استقبال خود را از تلاش‌های بین‌المللی برای حل بحران این کشور ابراز داشته است.

یک سخنگوی این ائتلاف تاکید کرد که اپوزیسیون سوریه هیچگونه پیش‌شرطی در ارتباط با کنفرانس ندارد. وی گفت: «ما می‌کوشیم که چارچوبی درست و منابسب برای مذاکراتی سودمند فراهم آوریم.» سخنگوی مزبور اما در نهایت از اظهار نظر در این باره که آیا اپوزیسیون سوریه در کنفرانس بین‌المللی آتی شرکت خواهد کرد یا نه، خودداری ورزید.

ائتلاف ملی سوریه همچنان بر خواست خود مبنی بر کناره‌گیری بشار اسد، نمایندگان بلندپایه حکومت وی و نیز چهره‌های کلیدی ارتش سوریه پافشاری می‌کند و معتقد است که آنان را باید از مشارکت در هرگونه فرایند سیاسی محروم کرد.

“دعوت شفاهی” از جمهوری اسلامی

به گفته حسین امیر عبدالهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، از ایران “دعوت شفاهی به عمل آمده، اما تاکنون دعوت کتبی” صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی در حاشیه اجلاس بین‌المللی سوریه در تهران در این رابطه تصریح کرد: «پس از اینکه دعوتنامه کتبی به دستمان برسد با در نظر گرفتن دستور کار ژنو در این باره تصمیم می‌گیریم.»

این مقام ایرانی همچنین مدعی شد: «فرانسوی‌ها مخالف حضور ایران در ژنو بودند، اما حضور مدیرکل شمال آفریقای فرانسه در ایران باعث شد در مذاکرات قانع شوند. به جرأت می‌توانم بگویم ۸۰ درصد دیدگاه‌های ما و فرانسه در خصوص تمرکز در راهکار سیاسی در سوریه مشترک است.»

در این میان بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، تصریح کرد که هنوز نکات بی‌شماری در رابطه با کنفرانس سوریه در ژنو مبهم مانده؛ از جمله هنوز تاریخ دقیقی برای برگزاری این کنفرانس تعیین نشده است. وی افزود که کم و کیف شرکت‌کنندگان، از جمله حضور اپوزیسیون سوریه در این کنفرانس نیز روشن نیست.


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399