دلایل اصلی رد صلاحیت هاشمی از زبان همکار سردار مشفق

Filed under اخبار, خبر متحرک, سرخط اخبار

ندای آزادی : آنچه در ادامه میخوانید، خبر –  گزارشی است که از گروه خبر سایت کلمه اقتباس شده است. در بخشی از این مطلب، کلمه مینویسد : “سراج که از سربازجویان اصلی تعدادی از اصلاح طلبان در جریان کودتای سال ۸۸ بود می گوید: «رأی شورای نگهبان در انتخابات نقشه‌های گفتمان تغییر را برآب کرد و این نشان دهنده شجاعت، اقتدار و روشن‌ضمیری ولایت و شورای نگهبان است.»”

توجه شما را به متن کامل این خبر جلب می نماییم :

با این که تلاش زیادی شد تا علت رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی سن بالای او معرفی شود، گویی کم کم اعتراف به علت اصلی صریحتر میشود. دست کم مضمون صحبت های رضا سراج از اعضای سپاه چنین میگوید.

گزارشی که خبرگزاری فارس از سخنرانی این «کارشناس عالی مسائل راهبردی و استراتژیک» و بازجوی سپاه در جمع ۲ هزار بسیجی در مشهد داده است تصویر روشن و بی ابهامی از برنامه حکومت به دست میدهد. سراج که از سربازجویان اصلی تعدادی از اصلاح طلبان در جریان کودتای سال ۸۸ بود می گوید: «رأی شورای نگهبان در انتخابات نقشه‌های گفتمان تغییر را برآب کرد و این نشان دهنده شجاعت، اقتدار و روشن‌ضمیری ولایت و شورای نگهبان است.»

مضمون این سخنرانی اعتراف صریحی بر این است که شورای نگهبان، با هماهنگی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و زیر نظر رهبری، دست به حذف هاشمی -کاندیدای گفتمان تغییر- زده است، چرا که نگران رای آوری این گفتمان و خطرات بعدی آن برای خود بوده است. چنان که وی می گوید: «طرح این مباحث از سوی آقای هاشمی می‌توانست کشور را دچار دوگانگی در حاکمیت و امنیت ملی بکند و این گفتمان تغییر می‌توانست کشور را با خطر مواجه کند.»

به گزارش کلمه وی با وارونه سازی مفاهیم و مسائل اصلی، فرصت سوزی های شکل گرفته در سیاست خارجی و دشمن تراشی ها را «گفتمان مقاومت» میخواند و در مقابل، تلاش دلسوزان نظام برای بازگرداندن ثبات و آرامش به فضای سیاست خارجی و داخلی و بازسازی اقتصاد را عامل «فرصت سوزی و بی ثباتی» قلمداد میکند:«رد صلاحیت آقای هاشمی باعث شد تغییر گفتمان مقاومت و عدم سازش اتفاق نیفتد، اگر این گفتمان پیش می‌رفت فرصت‌سوزی بیشتری در بعد اقتصادی اتفاق می‌افتاد و کشور را به سمت بی‌ثباتی و بحران پیش‌ می‌برد.»
با چنین منطقی است که از نگاه این «کارشناس»، کاری که شورای نگهبان کرد و از نظر بسیاری موجب تحمیل هزینه ای بسیار گزاف به نظام و انقلاب شد، نه تنها اشتباه نبوده است بلکه به «بازی دو سر برد نظام» برای نظام انجامیده است: «کشور با استراتژی خود سناریوی دشمن را رصد کرد و بازی دوسر برد آمریکا و غرب را به بازی دوسر برد برای نظام بدل کرد.»

این «کارشناس» اما تنها درباره گذشته سخن نمیگوید و تحلیلها و پیشنهادهای اش را برای آینده انتخابات هم ارائه میکند. به باور او اولا انتخابات انتخاباتی دو مرحله ای خواهد بود (نشانی از این که نیروهای اطلاعاتی و امنیتی برای چنین انتخاباتی آماده شده اند): «آرایش سیاسی در انتخابات و بررسی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد انتخاباتی دو مرحله‌ای در پیش داریم، اولا جامعه هنوز صد در صد انتخاباتی نشده و اگر مبارزات انتخاباتی بین درون یک گفتمان باشد نیز اشکالی وجود ندارد.»

و ثانیا بر مبنای این تحلیل، برنامه ریزی نهایی برای مرحله دوم و «چرخش» در آن است: «نیازی به اجماع در بین اصولگرایان نیست و در مرحله دوم گفتمان به سمت اصولگرایی چرخش و نهایی می‌شود.»

چرخشی که باید به سوی «اصلح گزینی» با «مکانیسم حجت شرعی» و بر مبنای «کشف حقایق و صلاحیت ها» صورت بگیرد: «وی مدل اصلح‌گزینی رابر مبنای سازوکار نظام اسلامی توصیف کرد و اذعان داشت:‌ نباید از مدل‌های غربی و وارداتی استفاده کنیم چرا که مبنای ایران در انتخابات کشف حقایق و کشف صلاحیت‌هااست.»

اظهارات این مقام امنیتی سخنرانی مقام امنیتی دیگری به نام «سردار مشفق» را به یاد می آورد؛ سخنرانی ای که در آن به صراحت از دخالت نیروهای امنیتی در انتخابات ۸۸ سخن رفت و از تخلف ها و قانون شکنی های بسیاری پرده برداشته شد. این حقایق پیشتر هم توسط فعالان جنبش سبز بیان شده بود، اما سکوت یا انکار حاکمیت را به همراه داشت.

اینک به نظر میرسد اظهارات زودهنگام سردار سراج (که هم چون سردار مشفق به سربازجوگری در انتخابات ۸۸ هم مفتخر است) درباره ی انتخابات ۹۲ و اظهارات صریح درباره ی نقش و نقشه شورای نگهبان در رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، پرونده اعترافات صریح به دخالت های غیرقانونی و فراقانونی در انتخابات را یک پله جلوتر می برد. تا جایی که به نظر میرسد دیگر هراسی از بیان مداخله های عریان اربابان قدرت در فرآیند انتخابات «آزاد» و میلی برای پوشاندن آن وجود ندارد. شاید تاکید رهبری برای تاکید نکردن بر این لفظ از همین وجه است.


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399