سرنوشت نامعلوم مرزبان دانایی‌فر، گروگان پنجم جیش‌العدل

Filed under خبر متحرک, سرخط اخبار, گزارش

marzbanan_5_nafarندای آزادی: سربازان آزاد شده از وضعیت جمشید دانایی‌فر، مرزبان پنجم بی‌اطلاعند. وزیر کشور نیز می‌گوید”هیچ سند، مدرک و مشاهده‌ای دال بر شهادت یکی از سربازان وجود ندارد”.

به گزارش صدای آلمان، گروه جیش‌العدل ۵ مرزبان ایرانی را در ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ در منطقه مرزی “جکیگور” استان سیستان و بلوچستان گروگان گرفت. این گروه سپس در سوم فروردین ۱۳۹۳ اعلام کرد که یکی از گروگان‌ها را “اعدام کرده” است.

پس از آزادی ۴ گروگان ایرانی و ورود آنها به خاک ایران در ۱۷ فروردین، اکنون سرنوشت دانایی‌فر، گروگان پنجم، در مرکز توجه مقامات جمهوری اسلامی ایران و رسانه‌های داخل کشور قرار گرفته است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در حاشیه گردهمایی استانداران و فرمانداران سراسر کشور صبح روز دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ در جمع خبرنگاران درباره وضعیت جمشید دانایی‌فر گفت: «ما قانع نشدیم که این نیروی ما شهید شده است، چراکه هیچ سند، مدرک و مشاهده‌ای در این باره وجود ندارد.»

وزیر کشور افزود: «سربازانی که آمده‌اند نیز از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند. بنابراین ما کماکان پیگیر این موضوع هستیم و وظیفه پاکستان می‌دانیم که این موضوع را با دقت پیگیری و تعیین تکلیف کند.» وزیر کشور در این باره اظهار امیدواری کرد و گفت که “امیدواریم در این راستا به خبرهای خوبی برسیم”.

از سوی دیگر آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، نیز در پیامی آزادی مرزبانان را تبریک گفت و صریحا از دستگاه‌های امنیتی و انتظامی خواست که وضعیت دانایی‌فر را گزارش کنند.

عذرخواهی فرمانده مرزبانی از مردم ایران

همچنین سرتیپ حسین ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی، در مورد “جیش‌العدل” گفت: «براساس اعلام شفاهی گروهک، این درجه‌دار به شهادت رسیده است اما هنوز هیچ مدرک و فیلمی مبنی بر شهادت وی ارائه نشده است.»

سردار ذوالفقاری افزود: «گروهک در خصوص درجه‌دار دانایی‌فر گفته‌اند ما نمی‌توانیم پیکر وی را تحویل بدهیم.» وی همچنین گفت: «ما شهادت این مرزبان را نه می‌توانیم رد کنیم و نه می‌توانیم تأیید کنیم، بلکه احتمال می‌دهیم که شاید این موضوع ادعایی بیش نباشد.»

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی همچنین گفت: «من از مردم شریف کشورمان به نیابت از مرزبانان عذرخواهی می‌کنم که این حادثه موجب شد در پایان سال مقداری ذائقه مردم تلخ شود و امیدواریم این اقدامات بتواند قدری از این تلخی را بکاهد.»

مولوی عبدالحمید: از همراه نبودن گروگان پنجم متاثریم

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان که بنا به نوشته رسانه‌های داخل کشور در آزادی گروگان‌ها نقش تعیین‌کننده‌‌ای داشته، به خبرنگار سنی‌آنلاین، پایگاه اطلاع رسانی اهل سنت ایران، گفته است: «ما از همراه نبودن نفر پنجم با مرزبانان آزادشده، ‌که جام شهادت را نوشیده است، متأثر و متأسفیم. جنازه این عزیز هنوز تحویل داده نشده است که امیدواریم در آینده تحویل داده شود.»

از سوی دیگر “جیش‌العدل” نیز روز یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ در آخرین اطلاعیه خود به سرنوشت دانایی‌فر چنین اشاره می‌کند: «ما هرگز قصدی برای کشته شدن این پاسداران نداشتیم. اما در این میان ناشیگری رژیم در برخورد با این بحران بوجود آمده و با به شهادت رساندن زندانی بی‌دفاع و به گروگان گرفته شده علی نارویی منجر به قتل گروهبان دانایی‌فر گشت. در حقیقت رژیم با این عکس‌العمل خائنانه سعی داشت از طریق این عمل ننگین کار پاسداران اسیر را یکسره نماید وبهره‌برداریهای سیاسی و تبلیغاتی گسترده‌ای به نفع خویش نماید و چهره ظالمانه و ضعف امنیتی خویش را به صورتی مظلومانه بازسازی نموده و بپوشاند.»

“جیش‌العدل” تابحال عکس یا فیلمی درباره مرگ جمشید دانایی‌فر منتشر نکرده و توضیح بیشتری نیز درخصوص سرنوشت گروگان پنجم نداده است. تا زمانی‌‌که ادعای این گروه بدون ارائه مدرک یا سندی باشد ابهامات درباره وضعیت و سرنوشت گروگان پنجم همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399