تناقض آمریکایی | فرید زکریا* (+ ویدیو)

Filed under خبر متحرک, سرخط اخبار, مقاله

حمله این هفته در منچستر، تاکیدی مخوف بر این است که تهدید تروریسم رادیکال اسلامگرا همچنان ادامه دارد و سفر رییس‌ جمهور ترامپ به خاورمیانه هم نشان داد که چطور یک کشور مرکزی در حوزه گسترش این نوع از تروریسم یعنی عربستان سعودی، توانسته جوری مدیریت کند که از پذیرش هرگونه مسئولیتی در قبال آن سرباز زند.

در واقع باید گفت که ترامپ به عربستان سعودی، آزادی عمل در منطقه داده است. واقعیت‌ها دراین باره، کاملا برای همگان شناخته شده هستند.

عربستان سعودی برای ۵ دهه است که در حال گسترش روایت تنگ نظرانه ای از اسلام در سراسر جهان اسلام است. اسامه بن لادن و ۱۵ تن از ۱۹ تروریست عامل حمله ۱۱ سپتامبر، تبعه سعودی بودند.

ما از طریق ایمیلهای فاش شده هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا، هم می‌ دانیم که دولت سعودی به همراه قطر در سال‌های اخیر “تامین کننده حمایت مالی و لجستیکی به (داعش) و دیگر گروه‌ های سنی تندرو در منطقه بوده است”.

اتباع سعودی، دومین گروه پرجمعیت جنگجویان خارجی داعش را تشکیل می‌ دهند و طبق برخی ارزیابی‌ها، بزرگترین گروه در اعضای داعش در عراق را تشکیل می‌ دهند. پادشاهی سعودی، در ائتلاف ضمنی و تلویحی با القاعده در یمن است.

داعش،‌ عقایدش را از روایت وهابیگری عربستان سعودی از اسلام می‌ گیرد. همان طوری که سال گذشته امامت سابق مسجد اعظم پادشاهی سعودی گفت،‌ داعش “از اصول ما که در کتاب هایمان قابل پیدا شدن است، بهره‌ برداری کرده. ما همان نظرات را البته به روشی پالایش شده، دنبال می‌ کنیم”.

تا زمانی که داعش بتواند کتاب های درسی خودش را در مدارس بنویسد،‌ در واقع فهرست دروس سعودی را دنبال و اتخاذ کرده است.

پول سعودی است که اکنون اسلام اروپایی را دارد تغییر می‌ دهد. گزارش های اطلاعاتی فاش شده از اطلاعات آلمان نشان می‌ دهد که موسسات خیریه “به شدت نزدیک به دفاتر و نهادهای دولتی” عربستان سعودی، قطر و کویت در حال تامین مالی مساجد، ‌مدارس و ائمه جماعاتی هستند تا در سراسر آلمان، روایت بنیادگرایی از اسلام را انتشار دهند.

دولت عربستان سعودی شروع به کند کردن بسیاری از اقدامات فاحش خود کرده است. اکنون این کشور عملا توسط شاهزاده محمد بن سلمان جانشین ولیعهد اداره می‌ شود؛ کسی که به نظر فردی عملگرا و به سبک و سیاق شیخ محمد بن رشید المکتوم رهبر دوبی است، اما تا کنون قسمت اعظم اصلاحات در سعودی،‌ به سیاست اقتصادی بهتر انجامیده و نه به گسست از سازمان و نهاد حاکم مذهبی آن.

سخنرانی ترامپ درباره اسلام، حاوی نکات دقیق و جزئی بود و نشان از همدردی با قربانیان مسلمان از این تروریسم جهادگرا داشت؛ کسانی که ۹۵ درصد از قربانیان آن را تشکیل می‌ دهند.

او اما عملا هیچ چیزی برای ارائه درباره این مشکل نداشت وقتی که گفت: “هیچ صحبتی درباره پایان دادن به این تهدید،‌ کامل نخواهد شد مگر آنکه به دولتی که به تروریست ها اقامتگاه امن، کمک مالی و اجتماعی برای جذب نیرو می‌ دهد، اشاره شود”.

ترامپ اما درباره میزبانش عربستان سعودی حرف نمی‌ زد؛ بلکه به ایران اشاره می کرد.

باید روشن و واضح گفت که ایران در منطقه خاورمیانه،‌ نیرویی ثبات زدا است‌ و از برخی بازیگران بد حمایت می‌ کند؛ اما به شدت نادرست است که این کشور را منبعی برای تروریسم جهادگرا توصیف کنیم.

طبق تحلیل «لیف ونار» از کینگ کالج لندن درباره پایگاه جهانی تروریسم، بیش از ۹۴ درصد از مرگ و میر برآمده از تروریسم اسلامگرا از سال ۲۰۰۱ را اعضای داعش و دیگر گروه‌های جهادگرای سنی مرتکب شدند. ایران در حال جنگ با آن گروه‌ها است و نه اینکه توان آنها را افزایش دهد.

تقریبا همه حملات تروریستی در غرب، به نوعی ارتباطی با عربستان سعودی داشته و تقریبا هیچ کدام از آنها هیچ ارتباطی به ایران نداشته است.

ترامپ، خط کشی عربستان سعودی درباره تروریسم را پذیرفته؛‌ خط کشی که اصلا هیچ تقصیری را متوجه پادشاهی (عربستان سعودی) نمی‌ داند و آن را به سمت ایران پاسکاری می‌ کند.

سعودی‌ها با توافقات تسلیحاتی و اعطای کمک مالی به یک صندوق بانک جهانی که ایوانکا ترامپ پشتیبانی از آن را به دست گرفته، تحسین و توجهات مذاکره‌ کنندگان بی تجربه ترامپ را از آن خود کردند.

ترامپ در سال ۲۰۱۶ و زمانی که نامزد انتخابات بود، در صفحه فیس بوکش نوشته بود که “عربستان سعودی و بسیاری از کشورهایی که مبالغ هنگفتی پول به بنیاد کلینتون دادند، می‌ خواهند زنان را برده کنند و همجنس گرایان را بکشند. هیلاری باید همه آن پول ها را برگرداند”.

آمریکا اکنون رسما در خدمت سیاست خارجی عربستان سعودی که همان مجموعه‌ای از سلسله درگیری‌های بی امان علیه شیعیان و متحدانشان در خاورمیانه است، قرار گرفته است.

چنین اقدامی، واشنگتن را در یک نزاع فرقه گرایانه‌ بدون پایان گیر خواهد انداخت؛ نزاعی که بی‌ ثباتی منطقه‌ای را دامن زده و روابط واشنگتن با کشورهایی مانند عراق که خواهان روابط خوب با هر دو طرف است، ‌پیچیده می‌ کند.

اما مهمتر از همه اینها، آن است که چنین اقدامی هیچ کاری برای پرداختن به تهدید مستقیم و موجود کنونی در قبال آمریکایی‌ ها که همان تروریسم جهادگرا است، انجام نمی‌ دهد.

من فکر می‌ کردم که سیاست خارجی ترامپ،‌ قرار بود آمریکا را در اولویت نخست قرار دهد و نه عربستان سعودی را.

متن فارسی اقتباس از:

javadrooh@
*فرید زکریا، روزنامه نگار و نظریه پرداز سیاسی – واشنگتن پست


اشتراک گذاری

     Balatarin