محمد توسلی: استعفا از شورای شهر نقض رأی مردم تلقی می شود

Filed under سرخط اخبار, گفتگو

Tavasoli_1394-1024x682ندای آزادی: انتخاب شهردار تهران، این روزها به یکی از داغ ترین بحث ها بین مردم و صاحبان قدرت تبدیل شده. ارزیابی‌ها حکایت از آن دارد که انتخاب محسن هاشمی به عنوان رای اول تهران قطعی است. فرزند آیت الله هاشمی که سابقه موثر مدیریت متروی تهران را دارد و راه اندازی مترو به نام او ثبت شد، چهره‌ای مطلوب برای شهروندان پایتخت محسوب می‌شود که در دوره پیشین در رقابت با محمدباقر قالیباف برای شهرداری تهران، با فاصله میلیمتری رقابت را واگذار کرد. در این بین اصلاح طلبان هم بیکار ننشسته اند و می گویند ما لیست را خودمان بستیم و یک نفر که مستقلا اصلاح طلب باشد باید به عنوان شهردار انتخاب شود. بهتر دیدیم پای صحبت های کسی بنشینیم که خود زمانی دستی در این کار داشته و تجربیات ایشان را هم در این زمینه بشنویم. مهندس محمد توسلی، نخستین شهردار تهران پس از انقلاب اسلامی است که البته عمر ریاست او، پس از استعفای دولت موقت چندان طولانی نبود. او، از سوی مرحوم بازرگان مامور شده بود تا در مدیریت شهری کشور طرحی نو در اندازد. به همین دلیل، توان متخصصان این حوزه به کار گرفته شد تا مدیریت در پایتخت و سپس سایر مناطق کشور، به سیستم مدیریت از پایین تبدیل شود که درواقع، هدف اصلی دموکراسی هم هست. اما، اوضاع کشور به سمتی رفت که طرح‌های توسلی و گروهش سال‌ها مسکوت ماند تا در دولت اصلاحات که با اغماض فراوان بالاخره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار شد. صحبت های مهندس توسلی را در ذیل می خوانید.

گفته می شود آقای محسن هاشمی قرار است از شورای شهر استعفا کرده و به عنوان شهردار انتخاب شوند. یک سناریو هم این است که اصلاح طلبان می گویند ما لیست را خودمان بستیم و یک نفر که مستقلا اصلاح طلب باشد باید به عنوان شهردار انتخاب شود. به نظر شما در این دوگانه کدام یک برنده می شوند؟

اگر چه آقای محسن هاشمی به لحاظ سوابق تحصیلی و تجربه مدیریتی در شهر تهران واجد شرایط لازم برای تصدی مسئولیت شهرداری هستند، اما به نظر بنده هر دو سناریو با چالش های اخلاقی روبه روست. در سناریو اول ایشان منتخب مردم برای حضور در شورای شهر هستند؛ مستقل از این که ایشان تعهد جمعی را امضا کرده باشند و یا امضا نکرده باشند، استعفا از شورای شهر نقض رأی مردم تلقی می شود. در شورای اول هم، چنین نقض عهدی رخ داد و تعدادی از اعضای منتخب شورای شهر به امید تصدی مقامات بالاتر استعفا دادند که آثار اجتماعی منفی در پی داشت.

اما در سناریو دوم اگر منظور مطرح کردن نظر مشورتی باشد، چون نظر سایر شهروندان بسیار پسندیده و مفید است. اما اگر با این منطق چون اصلاح طلبان لیست امید را بسته اند حالا محق به انتخاب شهردار و شورای شهر هم موظف به تمکین این انتخاب هستند؛ این سناریو غیر دموکراتیک بوده و موجب نقض استقلال و تضعیف جایگاه حقوقی شورای شهر می شود. این روند نه به مصلحت سلامت مدیریت شهری و نه به مصلحت اصلاح طلبان است که خود را در چنین جایگاهی قرار دهند. مشخصات شهردار تهران با توجه به مسئولیت بسیار سنگینی که در این دوره بر عهده خواهد داشت، قبلا به قلم راقم این سطور منتشر شده است و در آن ها نظر مشورتی خود را ارائه داده ام. شایسته است همه صاحب نظران نظر مشورتی خود را در اختیار اعضای محترم شورای شهر قرار دهند تا آنان با آگاهی کامل گزینه مناسب را برای مدیریت اجرایی کلانشهر تهران انتخاب کنند.

اولویت های شهرداری به زعم شما که زمانی شهردار بودید، در دوره جدید چه چیزهایی است و چه کارهایی باید صورت گیرد؟

به طور خلاصه انتخاب همکاران اصلی، شناسایی مسائل و مشکلات وضعیت موجود، ساماندهی وضعیت موجود هماهنگ با سیاست های شورای شهر که شامل مطالبات و تامین نیازهای اولیه شهروندان در زمینه های محیط زیست، ایمنی، آرامش و رفاه می باشد و سپس پیگیری اصلاح و نهایی شدن لایحه مدیریت واحد شهری است که در دستور کار وزارت کشور و دولت یازدهم بوده است. به نظر بنده بدون اصلاح ساختار مدیریت شهری و بروزرسانی آن به صورت مدیریت واحد شهری که شورای شهر و مدیریت اجرایی منتخب آن در جایگاه متعادل خود قرار گیرند، پاسخ گویی به نیاز های شهروندان به طور کامل وجود ندارد. البته طی این فرایند که تدریجی است و نیاز به تلاش و همکاری نزدیک همه دستگاه های اجرایی و قانونگذاری کشور دارد تا کار مردم به طور واقعی به تدریج به دست خود مردم سپرده شود.

منبع: روزنامه روزگار ما – ۲۷ خرداد ۹۶ (بهروز برادر)


اشتراک گذاری

     Balatarin