بیماری اعتیاد و فریب بیماران | محمد صابر

Filed under مقاله

ayeneh_Sدر علم پزشکی امروز، “اعتیاد” بعنوان یک بیماری شناخته شده است. بیماریی که گرچه نشانه های بیرونی آن، بسیار و غیر قابل انکارند، اما ازجمله بیماریهایی است که ریشه روحی دارد.

“بیماری اعتیاد، صرفِ مصرف مواد مخدر و الکل نمیباشد”، این دو – الکل و انواع و اقسام مواد مخدر – وسایلی هستند برای فرار از بیماری یی که ریشه در فکر و ذهن فرد معتاد دارد.

در گذشته هایی نه چندان دور، فرد معتاد مترادف بود با دزد، قاتل، از نظر اخلاقی – با هر تعریفی – منحرف و نتیجتاً محکوم به انزوا و طرد شدن از سوی جامعه. و همین انزوا، خود یکی از دلایلی بود (و هست) که فرد معتاد – چه معتاد به الکل و چه مواد اعتیادآور دیگر – بیشتر و بیشتر به این مواد پناه میآورد (یا می آورد) چون، بدین طریق، بشکلی ناسالم و کشنده و موقت، بروی زخمهای روحی خود “مرهم” میگذارد.

باید دانست بیماری اعتیاد درمان پذیر نیست اما هرگز این بدان معنا نیست که فرد معتاد، نمیتواند از چنگال هیولای اعتیاد رهایی یابد.

هر بیماری، درمان مختص خود را میطلبد. بیماری اعتیاد نیز راه و روش خود را برای کنترل اعتیاد میخواهد. رهایی از بیماری اعتیاد، یعنی توقف “اعتیاد فعال” و تغییر راه و روش زندگی و تفکر.

همانگونه که ذکر شد، بیماری اعتیاد درمان پذیر نیست اما کاملا قابل کنترل بوده و فرد معتاد با قدم گذاشتن در مسیری که امتحان خود را پس داده و توانسته هزاران معتاد را از “اعتیاد فعال” نجات دهد، میتواند به زندگی عادی و سالم و پاک بازگردد.

برنامه “۱۲ قدم” که از سوی “انجمن معتادن گمنام (NA) و الکلی های گمنام (AA) تهیه شده، بهترین روش برای نجات از این بیماری است.

“اعتیاد، بیماری تنهایی است” و با روح و روان انسان کلنجار میرود.

در جوامعی که فقر فرهنگی و محدویت در آن زیاد باشد، افسردگی زمینه رشد سریع می یابد. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

از طرف دیگر، فقر فرهنگی و بعضا اقتصادی، سودجویان و سوداگرانی را در جامعه پرورش میدهد که به ازای درآمد بیشتر، با زندگی، حیثیت و حتی هویت همنوعان خود تجارتی کثیف میکنند.

اخیرا – چه در دنیای مجازی و چه در دنیای واقعی – دیده شده است که سودجویانی با سوء استفاده از بهبودیافتگان معروف و خوشنام از دام بیماری بهبودی، به تبلیغ پرداخته و نسخه “درمان قطعی” بیماری اعتیاد را می پیچند.

از جمله شخصیت های معروف که نه فقط توانست خود را از دام بیماری اعتیاد برهاند، بلکه دستگیری شد برای در راه ماندگان و نمونه عینی و زنده “عبادت بجز خدمت خلق نیست”، داریوش اقبالی است.

در این نوشتار، سعی بر معرفی این چهره فعال در صحنه هنر موسیقی و فعالیت های اجتماعی ایشان نیست، بلکه صحبت از سوء استفاده از برنامه ها، تصاویر و محبوبیت وی برای سودجویی و فریفتن مردم – و در یک کلام، اخاذی و وعده درمان بیماری اعتیاد است.

داریوش اقبالی با بنیانگزاری بنیاد آینه و با استفاده از پزشکان، روانشناسان و متخصصین، سعی و توان خود را بصورت رایگان در اختیار اسیران دام اعتیاد گذاشته است و از سویی دیگر، سودجویانی با سوء استفاده از نام و اعتبار وی، به فریب بیمارانِ بیماری اعتیاد میپردازند.

کم نیست تابلوها و تبلیغات غیر مجازی که در شهرهای کشورمان به وفور یافت میشود تحت عنوانِ مضخک “درمان سرپایی اعتیاد”، ” نسخه تضمینی نجات از اعتیاد” و امثالهم!

گزافه گویی نیست اگر بگوییم: “در شهری که مردمانش، عصا از کور میدزدند، من از خوش باوری، اینجا، محبت آرزو کردم!”

رهایی از بیماری اعتیاد – با توجه به ریشه های این بیماری – درمانِ معنوی و روحانی میطلبد.

آسیب های اجتماعی در کشورمان، بیشمارند و به همان میزان، سودجویان و سوء استفاده گران از رهجویانِ مسیر بهبودی از دام اعتیاد.

آگاه و هوشیار باشیم به دام سوداگران نلغزیم.

بیماری اعتیاد، بیماری تنهایی است. این درد مشترک، تنها درمان نمیشود. درصورت تمایل به سایت بنیاد آینه مراجعه فرمایید تا با همیاری هم، مرهمی باشیم بر یکی از کشنده ترین آسیب های اجتماعی در کشورمان.

نشانی رسمی بنیاد آینه:

http://www.ayeneh.org/?lang=fa

سایر اطلاعات ضروری:

کانال رادیویی آینه، در حال پخش آزمایشی برنامه های آموزشی بنیاد آینه، میباشد

Satellite:Yahsat

ماهواره یاه ست

Frequency:11900

فرکانس ۱۱۹۰۰

Polarization : Horizontal

سیمبولریت ۲۷۵۰۰

Symbol Rate:27500

FEC : 7/8

 

ساعات پخش و باز پخش برنامه های بنیاد آینه از تلویزیون اندیشه

شنبه ها ۱۰ صبح به وقت لوس آنجلس

۹:۳۰ شب به وقت ایران

سه شنبه ها ۱۲ نیمه شب به وقت لوس آنجلس

۱۱:۳۰ صبح به وقت ایران

پنج شنبه ها ۵:۳۰ بعد از ظهر به وقت لوس آنجلس

۵ صبح به وقت ایران

 

جلسات مجازی بنیاد آینه در بهبودی چت

Www.behboudichat.com

به صفحات بنیاد آینه بپیوندید

Telegram.me/AyenehFoundation

Instagram.com/AyenehFoundation

www.Ayeneh.org

www.Dariusheghbali.com

ayenehfoundation@


اشتراک گذاری

     Balatarin