عشق و سیاست | دکتر محمود سریع القلم

Filed under مقاله

شکسپیرمی گوید برخی انسانها بزرگ آفریده شد ه اند؛برخی بزرگی را به دست می آورند و بر گروهی، بزرگی ناخواسته سوار می شود.

تفاوت میان مدیریت و سیاست مدار این است که مدیر،کارها را درست انجام می دهد اما سیاست مدار، کار درست را انجام می دهد. این تفکیک به قدری اهمیت دارد که سرنوشت و جهت گیری ملتها را مشخص میکند. دوگل ،گاندی و نلسون ماندلا به دنبال قدرت رفتند تا کار بزرگی را انجام دهند. این سیاست مداران در مقاطعی خاص ظهور کردند تا مسیر و جهت گیری کشورهای خود را به نفع ملت و مصالح و منافع کشور هدایت کنند. شماری چون دلبسته مقامند به دنبال قدرت می روند، اما کسانی که میخواهند در تاریخ نقطه عطفی پدید آورند، تحقق هدف یا هدفهایی را مقدم بر سمت و سمت یابی تعریف میکنند. تاریخ همه گونه سیاست مدار دارد و همانطور که شکسپیر تقسیم بندی میکند، عده ای سعی می کنند بزرگی را به دست آورند و در عین حال، انبوهی از صاحبان مقام در سایه پیش آمدها بزرگی را از آن خود می کنند.

دنگ شائوپینگ در یکی از ماندنی ترین جمله های خود اظهار داشت چین برای قدرتمند شدن نیازمند پنجاه سال صلح با نظام بین الملل است. این سخن شالوده اجماعی است که تمام اقشار اجتماعی، تخصصی و امنیتی چین را گرد یک محور برای چندین دهه جمع کرده است.

صدام ها، برژنف ها و کاستروهای تاریخ صرفا برای خود، قدرت را خواستند. کوبا در ۴۵ سال گذشته، در اختیار یک فرد عمل کرده است و بدون تردید نویسندگان علم سیاست در آینده، دستاوردی برای کاسترو قایل نخواهند شد.

نلسون ماندلا پس از ۲۷ سال زندانی شدن در نهایت به آرزوی خود یعنی شکست آپارتاید دست یافت و در پرتو موقعیت ممتازی که پیدا کرد، در نظام جدید سیاسی آفریقای جنوبی، رییس جمهور شد. هرچند تمامی شرایط مساعد انتخاب مجدد او برای چهار سال دیگر برای ریاست جمهوری بود، اما او به واسطه اینکه در عرصه سیاست غریضی عمل نمیکرد و می خواست نماد آزادی خواهی را حفظ کند، از نامزدی دوباره سرباز زد و فراتر از هر سیاست مدار در آفریقای جنوبی و بر فراز هم عصران خود باقی ماند.

در تضاد با روش ماندلا، شیوه فرانکو است؛ هنگامی که وی پس از چهل سال دیکتاتوری درگذشت، اسپانیا مانند کبوتری از قفس آزاد شد. مرگ، زمان خروج فرانکو از دایره قدرت را تعیین کرد و تصمیم و انتخاب، زمان کنار کشیدن ماندلا را. در وضعیت اول، غریزه و سکون تاریخ را رقم زدند و در وضعیت دوم، عشق به کشور و عقلانیت سیاسی هدایتگر رفتار بود.

چوئن لای نخست وزیر و معمار چین نوین این کشور را از راه ایده آلیسم افراطی نجات داد و زمینه ورود کشورش به رده بندیها درجه یک قدرت جهانی را فراهم آورد. او به این نتیجه رسیده بود که هیچ راهی جز ثروتمند شدن چینیها و کناره گیری تدریجی دولت از صحنه اقتصاد وجود ندارد. در مدتی بسیار کوتاه فضا و ساختاری را بنا گذارد که امروز چین دومین کشور جهان در دریافت سرمایه گذار خارجی است و ذخیره ارزی این کشور در سال ۲۰۰۶ به ۹۷۰ میلیارد دلار رسید.

اگر به فاصله یک روز، کسی از فضای مهندسی برق و تاسیسات به فضای سفارت یا وزارت برسد بی گمان نمی تواند معنای مسئولیت قدرت را حس کرده باشد؛ زیرا سلسله مراتب را طی نکرده آمار و ارقام کشور را درک نکرده، جایگاه و رده بندی مسایل مهم و غیر مهم و تا اندازه ای مهم را در طبقه بندی های ذهنی اش سامان نداده است. از آنجا که بسیاری از افراد در جامعه ما به گونه تصادفی و یا از طریق تبعیت به سمت رسیده اند، عموما ویژگیهای ذاتی سیاست مداری و رسیدن به مرحله عشق ورزیدن به جایگاه و قدرت کشور را تجربه نکرده اند.

ماهاتیر محمد نه با عشق عرفانی و آسمانی، بلکه با عشق زمینی در دو دهه مالزی را که سرمایه ای جز کائوچو و موز نداشت، به جایی رساند که امروز بیش از صد میلیارد دلار صادرات با فناوری سطح بالا دارد. امروز مردم مالزی ثرو تمند شده اند، ضمن اینکه دین و آداب و رسوم خود را نیز از دست نداده اند. احترام بین المللی آنها به مراتب افزایش یافته است و همه دانش آموختگان مالزیایی از غرب به کشور خود باز می گردند.

به رغم صدها خصوصیت خانوادگی، شخصیتی، رفتاری، کلامی و انسانی که برای سیاست مداران مطلوب قایل شویم، یک خصلت مافوق عموم این خصایص قرار می گیرد؛ خصلت عشق به سرزمین و میهن و سربلندی آن. به محض اینکه نظام رفتاری سیاست مداران در مسیر حفظ مقام باشد، مقدمات زوال کشور فراهم شده است. بی دلیل نیست که سیر بودن و صیقل شخصیتی باید قبل از موقعیت سیاسی تحقق پیدا کرده باشد. آنان که در این عرصه، خاک و خدا را به هم تنیده اند، در نهاد خود متوجه اند که برای چه مقصود سجده می کنند، با چه هدفی در پی قدرتند و برای چه کسانی تصمیم می گیرند.

منبع: تلگرام


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399