احمد منتظری: میرحسین موسوی اطلاعی از اعدام‌های سال ۶۷ نداشت

Filed under سرخط اخبار, گزارش

A_MONTAZERI_01احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری به ادعای سازمان عفو بین الملل در خصوص اطلاع میرحسین موسوی از اعدام‌های تابستان سال ۶۷ پاسخ داد.

به گفته احمد منتظری٬ میرحسین موسوی نخست وزیر وقت، از روند این اعدام ها باخبر نبوده است.

سازمان عفو بین‌الملل ۱۳ آذرماه در گزارشی به مناسبت ۳۰ سالگی اعدام زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ اعلام کرد مقامات و مسئولان حکومتی ایران با پنهان نگه داشتن سرنوشت و محل دفن هزاران مخالف و دگراندیش سیاسی مرتکب «جنایت علیه بشریت» شده‌اند.

در بخشی از این گزارش آمده بود که میرحسین موسوی از وقوع اعدام‌های گسترده زندانیان با خبر بوده است.

احمد منتظری با رد این ادعا، تاکید کرد: «مهندس موسوی چند ماه پیش از حصر در نشستی به صراحت اعلام کرده بود که این اعدام ها جنایت بود و دولت وقت از آن بی اطلاع بود.»

فرزند آیت‌الله منتظری در گفت‌وگویی با وب سایت کلمه، تاکید کرد که همچنین سند ادعایی عفو بین الملل مصاحبه تلویزیون اتریش با میرحسین به عنوان نخست وزیر بوده است در حالی که در متن موجود آن به هیچ عنوان اشاره ای به اعدام های ۶۷ نشده و فقط درباره برخورد با عملیات مرصاد صحبت شده است.

او همچنین اضافه کرد: «آن فایل صوتی را من هم گوش کردم و چون آقای میرحسین موسوی شخص راستگویی است و من هم به نوبه خود هیچگاه از ایشان دروغ نشنیدم فکر می‌کنم واقعا اطلاعی از این اعدام‌ها نداشته است.»

در این میان برای پی بردن به صحت سقم این ادعا مکاتبه ای توسط یکی از روزنامه نگاران با احمد منتظری فرزند مرحوم آیت الله منتظری صورت گرفت که در اکانت توئیتر شخصی اش منتشر شد، در این مکاتبا منتظری با بیان اینکه “آقای میرحسین موسوی شخص راستگویی است و من هم به نوبه خود هیچگاه از ایشان دروغ نشنیدم”، می افزاید: “فکر میکنم واقعا اطلاعی از این اعدامهای ۶۷ نداشته است.”

متن کامل مکاتبه(اقتباس از کلمه):

سوال خبرنگار:

سلام جناب منتظری عزیز؛ روزتون بخیر، بنده امیرحسین مصلی هستم روزنامه نگار

جسارتا سوالی از شما داشتم در راستای روشنگری برای نسل جوان!

جناب منتظری اخیرا سازمان عفو بین الملل طی گزارشی مدعی شده در حین اعدام های سال ۶۷ شخص میرحسین موسوی از اعدام ها با خبر بوده، مدرکی دال بر این مدعا ذکر نکردند اما گفتند در حین اعدام ها سازمان عفو بین الملل به موسوی یه عنوان نخست وزیر نامه نوشته است در خصوص توقف اعدام ها.

حالا از شما این سوال را داشتم که آیا شخص میرحسین موسوی در حین اعدام ها از این موضوع باخبر بوده، یا پس از توقف اعدام ها متوجه شده؟ و سوال دوم اینکه بنابر خاطرات پدر مرحوم شما اعدام های ۶۷ محرمانه بوده در چنین شرایطی سازمان عفو بین الملل چطور از این موضوع با خبر بوده که مدعی شده برای توقف اعدام ها با نخست وزیر وقت نامه نگاری داشته ان؟

این سوال ها را از این رو پرسیدم که در این روزها که میرحسین موسوی نزدیک به ۹ سال را در حصر خانگی میگذراند به بهانه این گزارش سازمان عفو بین الملل و همچنین بازتاب آن در رسانه ها و فضای مجازی هجمه شدیدی علیه مهندس موسوی شکل گرفته است آن هم نه تنها ارائه سند و مدرک بلکه با تحریف اسنادی از جمله مصاحبه تلویزیون اتریش با میرحسین به عنوان نخست وزیر که در متن موجود آن به هیچ عنوان اشاره ای به اعدام های ۶۷ نشده و فقط درباره برخورد با عملیات مرصاد صحبت شده که لینک متن کامل آن بر روی اینترنت موجود است.

Khavaran

اکنون در این برهه اطلاع رسانی دقیق شما از این موضوع میتواند حقایق را برای نسل جوان مشخص کند تا هیچ شخص و نهادی به بهانه های سیاسی در پی سواستفاده از افکار عمومی نباشد تا اگر واقعا میرحسین موسوی در حین اعدام ها از آن باخبر بوده یک بار برای همیشه برای اذهان عمومی شفاف سازی شود، چرا که میرحسین چندی قبل از حصر صراحتا گفت: “این اعدام ها جنایت بوده و دولت از آن بیخبر بوده و وقتی متوجه شده واکنش نشان داده” که فایل صوتی آن موجود است، همچنین در متن استعفا نامه محرمانه خود پس از این اعدام ها خطاب به رئیس جمهور وقت در شهریور ۶۷ نیز نوشته اند:

“نامه‌هایی به عنوان کشورهای مختلف نوشته می‌شود… اینجانب به عنوان نخست وزیر از این نامه ها جز در موارد استثنائی و آنهم بطور اتفاقی بیخبرم. همه جا صحبت از سیاست‌های خارجی دولت جمهوری اسلامی است. بدون آنکه از این سیاست‌ها خبر داشته باشم… عدم قدرت اینجانب به پاسخگویی در مقابل اعضا هیات دولت و نمایندگان محترم مجلس در مورد کارهائی که بدون اطلاع دولت، ولی بنام دولت، صورت میگیرد.”

ممنونم از شما

با مهر

پاسخ احمد منتظری:

سلام بر شما

بله. اون فایل صوتی را من هم گوش کردم و چون آقای میرحسین موسوی شخص راستگویی است و من هم به نوبه خود هیچگاه از ایشان دروغ نشنیدم فکر میکنم واقعا اطلاعی از این اعدامها نداشته است.

سخنان میرحسین درباره اعدامهای ۱۳۶۷، در لینک زیر در دسترس است:

میرحسین درباره اعدام های سال ۶۷ چه گفت؟ ؛ شنیداری


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399