برخی کمونیستها، آقارَجب، و سلطنت طلبان دربارۀ هیاهوی خزر!| ناصر آملی

Filed under سرخط اخبار, مقاله

چندی پیش ویدیویی از سخنان رجب صفروف دربارۀ مذاکرات مربوط به سهم پنج کشور ساحلی خزر منتشر شد؛ که عجیب مینمود!

در یکی از صفحات، عضوی با گرایشات کمونیستی، ویدیوی زیر را گذاشته بود و دربارۀ حقوق برباد رفتۀ ایران، داد سخن میداد؛ و بعد دیدم که مرتجعان سلطنتی نیز دارند در همین شیپور میدمند: برخی کمونیستها، سلطنت طلبان و رجب صفروف!!

من البته همچون برخی رفقا در سطح ملّی، نظرم این است که در این بحبوحه و شرایط، بهتر بود ایران با انجام مذاکرات دربارۀ خزر موافقت نمیکرد؛ گرچه سهم ۵۰ درصدی را نیز یک توهّم رهزن میدانستم و میدانم. شاه و پدرش برای برداشتن یک آفتابه آب سیاست هم باید از روسها استمزاج میکردند، چه رسد به تحقّق تمنّای ۵۰ درصدی، آنهم با مرز ۲۰ درصدی و بلکه کمتر!

شاه تمام خط مرزی شمال را به شنودها و سیستمهای جاسوسی تحت کنترل مطلق آمریکاییها واگذاشته بود و روسها اجازه پرواز کایت را هم روی خزر نمیدادند؛ و من خود پایگاه جاسوسی آمریکاییها را در ارتفاعات کلات از دور دیده بودم.

درباره سخنان صفروف، ملاحظاتی دارم که عرض می‌کنم:

اولا این آقا دائم‌الخمر است و نوکر خانه‌زاد پوتین؛ لذا نه سخنانش مستند است و نه بنظر معقول می‌رسد. یک روز رهبر ایران را مسیح می‌نامد، روز دیگر نیز لابد از مسکو پول می‌گیرد و سخن دیگر می‌گوید.

درباره ویدیو: بخشی از برنامه «عصر» شبکه افق با حضور رجب صفروف و اجرای نادر طالب زاده (این ویدیو در ماخذ مقاله گنجانده نشده بود)

حقوق دریاها و آبراهه‌های بین‌المللی، حقوق متعارفی است و جهان «گذر آق منگل» نیست که هر لوطی قمه به زمین بزند و خط بکشد و حق تعیین کند.

ثانیا تا آنجا که من می‌دانم و – اگر دوستان مدرکی دیده‌اند خوب است منتشر کنند – تنها یک کنوانسیون تاریخی وجود دارد که مربوط به حق کشتیرانی است و نه مالکیت بر دریا؛ و بگمانم – البته درست به خاطر ندارم – مربوط به دوره ای است که قفقاز هنوز متعلق به ایران بود و لذا خط ساحلی ایران ضرب در خط‌القعر خزر، سهم عرفی ایران را تعیین میکرد. لذا هیچ سند و مدرک دیگری در اینباره وجود ندارد. من چندی قبل در این باره تحقیق کوتاهی کردم و به نتیجه ای نرسیدم.

ثالثا طبق نقشه ای که در پایین همین متن میگذارم، و در گزارش تلوزیون پوتین منتشر شده است، سهم ایران وفق عرف خط ساحلی و خط القعر، همین است که در نقشه آمده است؛ مگر اینکه قرارداد یا کنوانسیونی این عرف را نقض کرده باشد:

رابعا ترکمنستان و آذربایجان گرایش آمریکایی دارند؛ صفروف، ظاهراً طبق خطی که لابد از مسکو میرسد، بشدت مایل است ایران را وارد درگیری با این دو کشور کند:

فرض کنید ایران بگوید من ۵۰%حق دارم؛ چه میشود؟ باید ایران یا جلو ساحل ترکمنستان و آذربایجان دیوار بکشد، یا ترکمنها و ترکها را به دریا بریزد! و چه بتواند و چه نه، این می‌تواند خواست روسها باشد؛ چون آنها هم خواهند گفت سهم ما ۵۰٪ است، اما خودشان – به نقشه دقت کنید – با قزاقهای کمونیست می‌روند ودکا میزنند، اما ایران باید بر سر ۵۰٪ موهومش با دو کشور ساحلی دیگر بجنگد!! و این یعنی برقراری سور و سات روسها که نفت آذربایجان را از دست داده‌اند!

روسها خود قبل از جنگ جهانی دوم یعنی در دوره رضاخان، کنار گوش ایران چاه نفت دریایی در خزر زدند و هیتلر برای رسیدن به همین نفت، به باتلاق سیبری وارد و نابود شد. اگر سهم ایران ۵۰٪ بود، چرا ایران در آن زمان به حفر چاه نفت در ساحل آذری، حتی یک اعتراض خشک و خالی نکرد؟!

واقعا آنها که می‌گویند سهم ایران با کمترین خط ساحلی ۵۰٪ است، بر چه مبنایی میگویند و پیشنهادشان چیست؟

-بر پایه کدام قرارداد یا عرف بین المللی؟

– آیا ایران و روسیه باید هر یک۵۰٪ بردارند و قزاقستان و ترکمنستان و آذربایجان بروند سماق بمکند؟

-چرا خود روسیه ادعای ۵۰٪ نمی‌کند؟!

در عین حال من نیز نظرم این بود که چون دست ایران زیر ساتور پوتین است، بهتر بود گفتگو و توافق در این مورد را به زمان مناسبی موکول می‌کردند؛ لذا اگر در این مورد اجحافی به ایران شود، محصول شعارهای چرت و پرت و ماجراجوییهای پوتینیستهاست.

ملاحظه نقشه فوق، واقعیت را توضیح می‌دهد.

و اما، در همین حیص و بیص، دیدم بی. بی. سی،* گفتگویی انجام داد با یک حقوقدان بین المللی ایرانی که اتفاقاٌ در گذشته با رژیم شاه نیز همراه بوده است؛ و طرفه اینکه چنانکه ملاحظه خواهید کرد، برخی حدس و گمانهای من در نوشتار «ودکا، آق رجب، و سهم ایران در خزر!»، مِن غیر مستقیم در سخنان دکتر محمودی، تأیید شده است.

‏ایران هیچگاه سهم ۵۰٪ از خزر نداشته است. در آن دو قرارداد فقط بصورت مبهم از ماهگیری مشترک صحبت شده نه سهم دریا!

ایران قبل انقلاب حق عبور از ۱۰ مایل دریایی رو نداشت و به کلی حق پرواز هواپیما را نداشت.

منبع: تلگرام نویسنده

*مصاحبه ای که نویسنده اشاره میفرمایند، همانگونه که در کانال تلگرامی ایشان نیز منعکس شده، نه از بی بی سی، که از تلویزیون وابسته به عربستان سعودی، شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال میباشد.

این بخش از مصاحبه ایران اینترنشنال با دکتر محمودی، مددتی پیش در تلگرام ندای آزادی بازنشر شده بود.


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399