بازگرداندن به مناطق امن؟

Filed under گزارش

HB -Afghanistanبرلین/کابل (گزارش ویژه) بفارسی از حمید بهشتی؛ علیرغم تشدید عملیات جنگی در افغانستان فراکسیون های تشکیل دهنده دولت آلمان، تعلیق بازگرداندن پناهجویان را بدانجا رد می کنند. این ادعا که “مانند گذشته مناطق امنی” در افغانستان وجود دارند از یکی از نمایندگان حزب دموکرات مسیحی در مجلس آلمان نقل می شود و بهمین جهت نیز قصد دارند افغانها را به اجبار به سرزمینشان بازگردانند.

همین چند روز پیش پلیس آلمان شعبه خارجی خویش در کابل را بدنبال سوء قصدی بسته و بخشی از پرسنل خود را از آنجا تخلیه نموده است، با این توضیح که در آنجا اوضاع بسیار خطرناک شده است.

واقعا نیز طالبان در اواخر اگوست و اوائل سپتامبر با حملات ضربتی مرکز دو استان شمالی کشور را برای نشان دادن قدرت خویش برای مدت کوتاهی اشغال نموده بودند. آنها پس از پایان یافتن مذاکرات صلح توسط رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، به حملات خویش به سایر استانها نیز افزوده اند. این در حالیست که در سال جاری برای اولین بار شمار بیشتری از غیرنظامیان توسط حملات نیروهای دولت و متحدین غربی اش کشته شده اند تا توسط طالبان.

حملات ضربتی

پس از شکست مذاکرات صلح میان دولت ترامپ و طالبان، جنگ ها در کشور مجددا اوج گرفته اند. در ۳۱ ماه اگوست طالبان با حمله ای به مرکز استان قندوز قدرت خویش را آشکارا به معرض نمایش گذاردند. آنان در عرض چند ساعت از راه چند محله به مرکز شهر راه یافته و کمپ پامیر را که ۸۰ سرباز آلمانی نیز در آنجا حضور داشتند به زیر آتش گرفتند. ارتش آلمان در آنجا مشاورت نظامی فرماندهی بخش بیستم قوای افغانستان را که مسئولیت چندین استان کشور را عهده دار است انجام می دهد. بنا بر اطلاعات اعلام شده از جانب قوای آلمان، طالبان ۶ موشک بجانب کمپ مزبور شلیک نمودند که ۴ تای آن ها به هدف اصابت، اما موجب تلفات انسانی نگشتند. مهاجمان با مقاومت شدیدی مواجه و مجبور به عقب نشینی گشتند. پس از مدت کوتاهی حمله ضربتی دیگری از جانب طالبان در پل خمری صورت گرفت که مرکز استان بغلان واقع در جنوب قندوز است.[۱]

جنگ های اخیر

Demonstrators protest against the deportation of refugees back to Afghanistan at the airport in Frankfurt/Main Germany on December 14, 2016. / AFP / Daniel ROLAND (Photo credit should read DANIEL ROLAND/AFP/Getty Images)

کارشناسان، پیشروی های اخیر طالبان در قندوز و پل خمری را قدرت نمائی و نشانگر این می دانند که حتا مراکز استان ها نیز دیگر فاقد امنیت می باشند. پس از آنکه رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، مذاکرات با طالبان را شکست خورده اعلان نمود جنگ هایی در سایر مناطق کشور براه افتاده است. به گفته نمایندگان دولت دستکم در ده استان درگیری هایی صورت گرفته اند، از جمله مجددا در قندوز و در بلغان که هر دو به لحاظ استراتژیک دارای اهمیت می باشند. حملات اخیر طالبان می توانند آغاز آخرین حملات آنها پیش از آغاز زمستان بحساب آیند که انجام جنگ در مناطق کوهستانی را غیر ممکن می سازد.[۲] در روز چهارشنبه که هجدهمین سالروز ضربات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بود، موشکی در مجاورت سفارت آمریکا در کابل منفجر گشت. این حمله برای چندمین بار نشان داد که اهداف آمریکائی در پایتخت افغانستان نیز قابل تعرض اند.

اعتراضات

پیش از آن در شب سوم سپتامبر طالبان مجددا – مانند ۳۱ اگوست در قندوز – به نیروهای آلمانی حمله نمودند. در شرق کابل یک انتحارگر در مقابل در ورودی کمپی که مرکز پلیس افغانستان است خود را منفجر نمود. بدنبال آن چند تن به کمپ “گرین ویلج” نفوذ نمودند. درگیری آنها چند ساعت ادامه داشت و به کشته شدن ۳۰ تن انجامید، از جمله ۵ تن از پرسنل امنیتی اهل نپال و یک تن اهل رومانی. بهنگام این حمله ۲۲ پرسنل پلیس آلمان و چندین پرسنل یاری توسعه در “گرین ویلج” حضور داشتند.[۳] پلیس آلمان از سال ۲۰۰۲ مشغول آموزش پلیس افغانستان است. در واقعه مزبور هیچیک از پرسنل آلمانی مجروح نگشت. البته به چند خودروی زره پوش که در خدمت پلیس آلمان و پرسنل یاری توسعه بوده است، خساراتی وارد گشت. پس از این حمله اعتراضات شدیدی از جانب اهالی محل که خواهان ترک تأسیسات اشغالگران و انتقال آنها به مناطق دور از نقاط مسکونی بودند، گشت. تظاهر کنندگان خشمگین به “گرین ویلج” نفوذ و بخش های سالم تأسیسات را به آتش کشیدند. این کار موجب آن گشت که پلیس آلمان دستکم بطور موقت فعالیت خویش در افغانستان را تعلیق نموده، اکثر افراد پلیس آلمان و پرسنل یاری توسعه را از کابل خارج سازند.[۴]

قربانیان غیرنظامی

این تهاجمات و حملات ضربتی طالبان بدنبال نیمه سال خونینی در ۲۰۱۹ صورت گرفت. بر اساس اطلاعات سازمان ملل متحد شمار بیشتری از غیرنظامیان توسط قوای دولتی و متحدین غربیشان کشته شده اند تا توسط حملات طالبان و داعش. در این جنگ ها بطوریکه فرستاده سازمان ملل در افغانستان UNAMA اطلاع داده است، میان ماه های ژانویه و ژوئن ۲۰۱۹ تعداد ۱۳۶۶ غیرنظامی جان باخته اند که ۵۳۱ تن توسط طالبان و داعش گشته شده اند و ۷۱۷ تن توسط قوای دولتی، نیروهای غربی یا سایر قوای مسلحی که به جانبداری از قوای دولتی می جنگند. UNAMA این افزایش را به دلیل فزونی بمباران های هوائی ارزیابی نموده است که همواره موجب کشتن افرادی می گردد که به هیچوجه در عملیات جنگی دخیل نبوده اند. در اینگونه بمباران ها فقط در فاصله میان ژانویه و ژوئن سال جاری ۳۶۳ تن جان داده اند که ۸۹ تن آنها کودک بوده اند.[۵] علاوه بر این ها باید عملیات دائم و مرگبار نیروهای ویژه افغان را نیز افزود که تحت آموزش سازمان سیا بوده و برای حملات بی رحمانه به مساکن افرادی که متهم به شرکت در قیام می باشند مشهوراند. این از جمله در مورد یکی از واحدهای ویژه پلیس مخفی افغانستان Natinal Directorate of Security (NDS) مصداق دارد که به تازگی به ساختمانی در جلال آباد تهاجم و دست و پای ۴ برادر در سنین ۲۴ تا ۳۰ را بسته، زیر بازجویی و ضرب و شتم گرفته و سرانجام آنها را کشته اند [۶] با این توجیه از جانب NDS که یکی از آنان از منابع مالی داعش بوده و سه تن دیگر از همدستان وی بوده اند، بدون اینکه برای این ادعا مدرکی ارائه نمایند. این قتل ها باعث موجی از اعتراضات گشت که سرانجام رئیس پلیس مخفی، محمد معصوم استانکزی، را مجبور به استعفا نمود. اما غالبا تعرضات نیروهای ویژه افغانستان بدون بازخواست مانده و این امر مردم را از دولت بیگانه می سازد.

بازگرداندن دستجمعی

HB-1-format43

نه اوضاع فجیع افغانستان و نه اوجگیری اخیر جنگ ها موجب این می گردند که مقامات مسئول در آلمان از بازگرداند پناهجویان به کشورشان خودداری نمایند. در پایان ماه اگوست در بیست و هفتمین بازگرداندن گروهی پناهجویان از آلمان به افغانستان ۳۱ مرد را به زور به افغانستان بازگرداندند. که حدود ۵۰ نفر همزمان در فرودگاه فرانکفورت بدین کار اعتراض نمودند. از اولین بازگرداندن گروهی در دسامبر ۲۰۱۶، در جمع ۶۷۶ مرد را به افغانستان بازگردانده اند.[۷] با اینکه وضعیت در آنجا بگونه ایست که بر طبق ارزیابی وزیر کشور آلمان موجب آن گشته است که پلیس آلمان در کابل دستکم بطور موقتی کار خود را معلق سازد، با اینحال دولت آلمان و فراکسیون های مربوط بدان به اعتراضات مزبور بی اعتنایی می کنند. بطوریک معاون ریاست فراکسیون دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی در مجلس آلمان، یوهان وادِفول Johann Wadephul اظهار نموده است در افغانستان “مانند گذشته مناطقی که به لحاظ تحت تعقیب قرار گرفتن امن است وجود دارند” و “ما فقط پس از اینکه دقیقا بررسی کرده باشیم پس می فرستیم”.[۸] و به انجام اینکار تقید هست.

برگرفته از سایت سازمان مراقب سیاست خارجی آلمان

پاورقی ها

[۱] Obaid Ali, Thomas Ruttig: Taleban attacks on Kunduz and Pul-e Khumri: Symbolic operations. afghanistan-analysts.org ۱۱٫۰۹٫۲۰۱۹٫

[۲] Fighting picks up in Afghanistan after talks collapse. reuters.com ۱۱٫۰۹٫۲۰۱۹٫

[۳] Matthias Gebauer: Bundespolizei stellt Afghanistan-Mission vorerst ein. spiegel.de ۰۸٫۰۹٫۲۰۱۹٫

[۴] Bundespolizei setzt Mission in Afghanistan aus. welt.de ۰۸٫۰۹٫۲۰۱۹٫

[۵] UN urges parties to heed call from Afghans: zero civilian casualties. unama.unmissions.org ۳۰٫۰۷٫۲۰۱۹٫

[۶] Shereena Qazi: Afghans seek justice for men killed ‘in cold blood’ by spy agency. aljazeera.com ۰۶٫۰۹٫۲۰۱۹٫

[۷] ۳۱ Afghanen müssen Deutschland verlassen. n-tv.de ۲۸٫۰۸٫۲۰۱۹٫

[۸] Grüne fordern Abschiebestopp für Afghanistan – Union widerspricht. 10.09.2019.


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399