جایی که انسانها زود می میرند؛ مردن از ناچاری، بیماری واگیر آمریکایی

Filed under گزارش

گزارشی از نیکلا لوتروتی Nicola von Lutterotti  

بفارسی از حمید بهشتی

ده ها سال گرایش طول عمر در کشورهای غربی فقط رو به یک سو بود: به بالا. در ایالات متحده آمریکا اما مدت هاست این جهت تغییر یافته است و ارقام اخیر این امر را تأیید می نمایند: انتظار طول عمر آنان رو به افت است. علت این گرایش از قرار معلوم فقط در سوء استفاده از قرص های مسکن تخدیری نیست.

بحرانی موسوم به مخدرات که ریشه آن به سال های دهه ۹۰ بر می گردد البته در رشد قابل ملاحظه ارقام مرگ و میر تأثیر داشته است و این برای تمامی اقشار مردم این کشور مصداق دارد. اما این به تنهایی برای عقب ماندگی رو به افزون طول عمر آمریکائیان نسبت به طول عمر مردم سایر کشورهای صنعتی نمی تواند توضیح دهنده باشد. اینکه چه عوامل دیگری در تنزل طول عمر آمریکائیان مؤثراند را مؤلفین تحلیل جدیدی جزء به جزء بررسی نموده اند. تکیه استیون ولف، عضو تحقیقاتی مدرسه پزشکی ریچموند واقع در ایالت ویرجینیا VCU و خانم همکار او هَیدی شومیکر، آرشیو چندین بانک اطلاعاتی رسمی است، از جمله مرکز ملی آمار سلامتی و مرکز کنترل سلامتی و پیشگیری CDC.

بطوری که این دانشمندان سلامتی در مجله جامعه پزشکی آمریکا نوشته اند، طول عمر مردم آمریکا در ارتباط با زمان تولدشان (از ۱۹۵۹ تا ۲۰۱۶) از ۶۹,۶ به ۷۸,۹ سال افزایش داشته است[۱]. و بدین قرار مانند سایر کشورهای مرفه رو به افزایش بود است. اما در این مقایسه میزان مربوطه مدت زمان زیادی پائین تر بود و دائم نیز پائین تر می رفت تا اینکه در آغاز قرن ۲۱ از همه کشورهای مرفه کم تر شد. و فاصله آن با انتظار طول عمر در سایر کشورهای مرفه همواره بیشتر گشت. به لحاظ طول عمر بالاتر از سایر کشورها ژاپن قرار دارد. به گونه ای که دخترانی که در سال ۲۰۱۶ در این کشور بدنیا آمده اند بطور متوسط ۸۷ سال و هموندهای مذکرشان ۸۱ سال انتظار عمر خواهند داشت. در حالیکه آمریکائیان متولد در این تاریخ ۳ سال کمتر از ژاپنی ها خواهند زیست. اما آلمانی ها نیز در این مقایسه وضع خوبی ندارند. زیرا دختران آلمانی متولد این تاریخ ۸۳,۵ و پسران ۷۸,۵ سال می توانند انتظار طول عمر داشته باشند.

در حالیکه طول عمر اهالی اروپای غربی، استرالیا، ژاپن و کانادا همچنان رو به افزایش است، رقم مربوط به آمریکائیان از سال ۲۰۱۴ دائم به عقب می رود. بطوری که از تحلیل های ولف و همکارانش بر می آید چندین عامل علت این گرایش زودمرگی است. تغییر درصد مرگ و میر  افراد میان ۲۵ و  ۶۵ ساله در آمریکا از سال های دهه ۱۹۹۰ رو به افزایش بود و در سال ۲۰۱۰ به میزانی رسید که موجب افت انتظار طول عمر مردم گشت.

درباره بالا رفتن مرگ و میر، میان بزرگسالانِ جوان و میانسال این محققین چندین عامل را تشخیص داده اند. بیش از همه استفاده بیش از حد مسکن های تخدید کنند مؤثر بوده اند. همچنین نوشیدن افراطی نوشابه های الکلی و نیز خودکشی موارد دیگر علت پائین رفتن میانگین طول عمر آمریکائیان است. این سه عامل را مؤلفین تحقیقات مزبور تحت عنوان “مردن از ناچاری” جمع کرده اند.

علاوه بر آن گسترش چاقی نیر موجب پائین آمدن انتظار طول عمر آمریکائیان گشته است. بی توجهی به فشار خون بالا و از کار افتادن کلیه ها از عوارض این مدل زندگی ناسالم اند. چنان که کمبود حرکت و تغذیه پُر کالری مهم ترین عوامل چاقی به حساب می آیند که این خود موجب بالا رفتن فشار خون و مرض قند تیپ ۲ می گردد. از طرف دیگر مرض قند از مهم ترین عوامل از کارافتادن کلیه هاست.

اینکه آیا آمریکائیان موفق گردند لغزیدن در این دهلیز منفی را متوقف نمایند روشن نیست. فهرست اقداماتی که اجرای آنها بدین منظور لازم اند طولانی است. دانشمندان همکار هوارد کو در دانشگاه هاروارد اقدامات جدی در این زمینه را ضروری می دانند. بنا بر اظهارات آنان در مقدمه تحقیقات منتشره در غیر اینصورت خطر این وجود دارد که روند نقصان طول عمر آمریکائیان به روند عادتی دلواپس کننده ای تبدیل گردد.

[۱] – („JAM“doi:10.10)(1/jan:ia.2019,16932)

منبع: در روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ  ۲۷ نوامبر ۲۰۱۹


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399