روحانی چه کرده که این همه مغضوب است؟! | علی قلی پور

Filed under مقاله

بی تردید هیچ رییس جمهوری در جمهوری اسلامی این چنین آماج تخریب و اتهام و کارشکنی همزمان نیروهای درون حاکمیت مانند اصولگرایان و نظامیان و تندروهای چپ و براندازان و اپوزسیون قرار نگرفته، حجم فشارهای وارده از سوی این گروهها به دولت نشان از سرمایه گذاری فراوان برای ناکام گذاشتن برنامه های رییس جمهور دارد.

اما روحانی علی‌رغم ظاهر محافظه کار و سوابق امنیتی و سیاسی چه کرده که چنین مورد نفرت قرار گرفته و حتی به کنارگیری فقط دو سال زودتر او هم چشم دوخته اند؟؟؟ واقعیت این است حاکمیت تجربه دولت محمد خاتمی را پیش روی دارد، شعارها و اهداف و برنامه‌های خاتمی در یک برهه زمانی کوتاه، سطح مطالبات مردم را به شدت تغییر و ارتقا داد، بدون تعارف واژگانی چون جامعه مدنی و حقوق شهروندی و گفتگوی تمدنها و آزادی های فردی و …. که از نظر حاکمیت، کلید واژه‌های خطرناکی هستند را خاتمی و حماسه دوم خرداد وارد سپهر سیاسی کشور و تبدیل به مطالبات مردم کرد، پس از دوم خرداد با تمام برنامه ریزی‌ها و تخریب‌ها و تلاشهایی که انجام شد، نتوانستند فضای سیاسی و سطح مطالبات مردم را به اندازه قبل از دوم خرداد کاهش دهند با این تجربه اصولگرایان و حاکمیت به شدت نگران تابو شکنی‌هایی هستند که آرام و آهسته روحانی و یارانش مشغول آن هستند.

سوال:روحانی کدام‌تابو ها را شکسته؟

اولین اقدام خطرناک روحانی که هر سال شفافیت و عمق بیشتری پیدا میکند، تاباندن نور بر ابهامات و زوایای پنهان بودجه کشور است. کاری که قبل از او هیچ کسی انجام نداد، اگر امروز همه ما بودجه جامعه المصطفی یا موسسه امام خمینی مصباح یا موسسه تحت نظر حداد یا بودجه موسسه حفظ و نشر آثار امام و … را میدانیم و هر سال در فصل بودجه در مورد آنها بحث میکنیم و حذف بودجه موسسات مختلف و رنگارنگ و بنظرمان بی‌حاصل و ساماندهی بودجه تبدیل به دغدغه یا مطالبه عمومی جامعه شده و از سویی این شفافیت در نهایت به اتفاق مهم وادار و مکلف شدن بنیادها و نهادهای زیر نظر رهبری و تا حدی آستان قدس به پرداخت مالیات بخشی از ثمرات اولین تابو شکنی روحانیست.

دومین تابو شکنی که دولت روحانی را تا مرز سقوط هم‌پیش برد، طرح شجاعانه و دقیق و ماندگار ساماندهی موسسات مالی و صندوقهای قرض الحسنه بود، این مجموعه‌ها در اقتصاد کشور معضلی جدی و توموری دردناک و آزار دهنده بودند، شاید جالب باشد بدانید که مجموع بیش از صدهزار صندوق قرض الحسنه مجاز و غیر مجاز که در دولت محمود احمدی‌نژاد بخشی از آنها با یک برگ کاغذ درخواست مجوز گرفتند، یا از صندوق به موسسه تبدیل شدند در نهایت همه اینها شاید متعلق به پنجاه نفر آدم ذی‌نفوذ گردن کلفت است، آنقدر گردن کلفت که نقل شده مدیر عامل صندوق با اسلحه کمری به بانک مرکزی میرفته و جلوی بخش نامه‌ای که به ضرر آنها بود را میگرفت، حتما آقای سیف و آقای جهانگیری و رییس جمهور عمق فاجعه و قدرت این حضرات را میدانستند نور تاباندن به تاریک خانه اشباح متدین نماز شب‌خوان نزولخوار و قاچاقچی جرات بسیار میخواست که روحانی داشت، این برادران قاچاقچی عوامل اصلی پولشویی و واردات قاچاق به کشورند. احمدی‌نژاد گفته بود اینها رسما اسکله دارند و بدون گمرک واردات انجام‌ میدهند، به‌طور غیر رسمی شنیده میشد که توان مالی و نقدینگی ارزی مجموع این صندوق و موسسات چند برابر نقدینگی دولت بود، افشای نقش و روابط آنها بسیاری از روشهای پیچیده سفته بازی و پولشویی و بده بستانهای کثیف را بر ملا کرد، اگر به یاد داشته باشید افزایش نرخ دلار و طلا و سکه در کشور قبل از آغاز تحریم‌ها بود، بخش عمده ای از وضع بغرنج فعلی نتیجه انتقام این حضرات از دولت روحانی بود، پولهای کلان و باد آورده را به بازار ارز و سپس طلا روانه کردند.

سومین تابوشکنی و گام خطرناک روحانی، فشار برای خروج نظامیان از اقتصاد و اخذ دستور رهبری برای تحقق این امر بود، روحانی و بانک مرکزی زمان آقای سیف مسیرهای مبادلات مالی بخشی از خصولتی‌هایی که به نظامیان وصل بود را بستند. این موضوع و پافشاری روحانی سبب خشم و عکس العمل تند نظامیان شد، درگیری‌هایی که ثمرات خوبی نداشت و باعث قفل شدن بخشی از امور شد تا حدی که روحانی مجبور به تغییر وزیر کابینه شد قطعا خروج نظامیان از اقتصاد چه روحانی باشد یا نه تبدیل به خواسته مردمی و مطالبه بخش خصوصی و اتاقهای بازرگانی و انجمن های پیمانکاری و مهندسی شده و هر روز پر رنگ‌تر میشود و یکی از راه های احیای اقتصاد و توانمند کردن بخش خصوصی همین انحلال خصولتی ها و خروج کامل نظامیان از اقتصاد است….

اما آنچه این پازل را پر معنی و مشخص‌تر میکند اشارات و زمزمه‌های رئیس جمهور به اجرای قانون اساسی و مراجعه به آرای عمومی است. اساسا رفراندوم پاشنه آشیل انحصار طلبان و تشنگان قدرت است وحشت عجیبی از مطرح شدن کلمه رفراندوم دارند. دکتر روحانی با ظرافت سعی کرده ضمن کاهش سطح آسیب پذیری دولت قدم به قدم موضوع مراجعه به آرای عمومی را با جدیت مطرح کند، آنچه امروز و پس از سخنان رهبری در حمایت از شورای نگهبان بعنوان دستور رئیس جمهور برای تنظیم لایحه پیشنهاد رفراندوم هامش درخواست یکی از احزاب منتشر شده به نظر من، دستوری تاریخ‌ساز و مهم و درخور است، هم‌ ما و هم دکتر روحانی میدانیم که لایحه دولت به این مجلس نمیرسد، حتی میرسید هم رای نمی‌آورد، در مجلس بعد هم رای نمیاورد اگر رای میاورد شورای نگهبان آن را رد میکرد که البته در نهایت به امضا رهبری نیازمند است اما کودکی که امروز متولد شده رشد میکند و روزی بالیده و برومند خواهد شد دستور امروز رئیس جمهور روحانی، کلنگ‌ افتتاح آزاد راهی مهم در مسیر دموکراسی و تلاش های آزادیخواهانه مردم ایران است. با مقدمات چند سال گذشته و دستور امروز و اشتیاق و تمایل احزاب و مردم و نخبگان و اندیشمندان، مراجعه به آرای عمومی نه فقط برای تفسیر شورای نگهبان از اصل ۹۹ قانون اساسی که حق مردم برای همه مسایل مهم و سرنوشت ساز است که قطعا تبدیل به مطالبه ملی خواهد شد.

تصدیق میکنید که حق دارند تا این حد از دکتر روحانی متنفر باشند؟


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399