ریاکار سیاسی سنگر فساد است! | احمد زیدآبادی

Filed under سرخط اخبار, مقاله

ریچارد نیکسون در کتاب “فرصت را از دست ندهید” خاطره‌ای از سفر خود به یکی از کشورهای آسیای جنوب شرقی نقل کرده است کـه یادآوری آن برای شرایط امروز ما بسیار درس آموز است.

او می‌ گـوید، همـزمان با سفـرش به آن کشـور آسیـایی، یکی از سنـاتور های کشور میزبان، حملۀ لفظی بسیار تند و شدیدی علیه آمریکا و سیاست آن صورت می‌دهد.

نیکسون از این اقدام می‌رنجد و از اعضای سفارت آمریکا دربارۀ آن سناتور پرس‌ و جو می‌ کند، امـا با کمال تعجب از اعضای سفارت می‌ شنود که سناتور مذکور از قضا از نزدیک‌ترین دوستان و متحدان ایالات متحدۀ آمریکاست و فقط به منظور گمراه کردن افکار عمومی، آن موضع شدیداللحن را گرفته است!

نیکسون این شیـوه را بسیار می‌ پسنـدد و به کارگیری آن را به دستگاه دیپلماسی آمریکا در سایر نقاط جهان توصیه می‌کند!

ظاهراً این پدیده مخـتص حـوزۀ دیپلماسی نیست و در همۀ عرصه‌ ها کاربرد دارد! برای نمونه اگر به اظهار نظرهای آن دسته از مقام‌های سابق قضایی که به فساد متهم شده‌ اند، نگاهی بیاندازیم، همـگی چنـان مواضع تند و غلیظ و شدیدی عـلیه نیروهای منتقد و در دفاع از وضع موجود گرفته‌ اند که گویی در حال ایثار جان و مال خـود برای حفظ نظام بوده‌اند! اما اکنون مشخص شده است که آنها از این موضوع بعنوان حفاظی برای زد و بندهای فسادآمیزِ خود استفاده کرده و در پشت صحنه، به پر کردن جیب خود از راه‌های نامشروع اشتغال داشته‌اند!

جایی که صداقت در اظهار نظر موجب دردسر شود، چرا افرادی برای پیگیری منافع نامشروع خود، راه ریا و مداهنه و چاپلوسی را در پیش نگیرند؟

ریاکاری و چاپلوسی سیاسی همیشه سنگری برای اهل فساد بوده است، اما تقصیر اصلی متوجه سیاستی است که ساخت این سنگر و مـوضع گرفتن در پشت آنرا سهل و آسان می‌کند!

بی‌دلیل نبوده است که بزرگان تاریخ از مداهنه و چاپلوسی این همه نفرت داشته‌ اند تا آن جـا کــه پیامبر اسلام می‌ فرماید: احثوا فی وجوه المداحین التراب : به صورت مدیحه‌سرایان خاک بپاشید!

منبع: نگاه متفاوت (احمد زیدآبادی)


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399