جوادی حصار: جمهوری بودن حکومت مقدم بر اسلامی بودن آن است

Filed under خبر متحرک, سرخط اخبار, گفتگو

Javadi Hesar_M.Sadeghدر سال‌های اخیر بارها این موضوع مطرح‌ شده است که انقلاب اسلامی که از بطن جامعه و برای مردم ایران به وقوع پیوست اما به‌ مرور زمان از آرمان‌های خود فاصله گرفته و کم‌کم مردم به حاشیه رانده شدند. برخی معتقدند که دولت دیگر صدای مردم را نمی‌شنود و کمتر به فکر مردم و تلاش برای بهبود زندگی آن‌هاست و در مقابل، مردم نیز از انقلاب و باورهای آن فاصله گرفته‌اند.

در همین راستا محمدصادق جوادی‌حصار فعال سیاسی اصلاح‌طلب و سخنگوی حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با «همدلی» به تحلیل شرایط کشور پس‌ از انقلاب اسلامی و چرایی عدم تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی پرداخت.

جوادی حصار مهم‌ترین نقطه‌ ضعف اجرایی کشور در چهل سال گذشته را «فاصله گرفتن دولت از مردم» دانست و گفت: «در این چهار دهه هرچه جلوتر آمده‌ایم، این فاصله دولت و ملت بیشتر شده است.» وی به برخی از علل ایجاد فاصله میان دولت و ملت اشاره و اظهار کرد: «مشکلات اقتصادی، بی‌توجهی و یا کم‌ توجهی به مطالبات مردم و انحصار سیاسی، تنگ شدن حلقه‌های مدیریتی، به انحصار درآمدن حلقه‌های مدیریتی و کاهش مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود می‌تواند برخی از دلایل افزایش فاصله میان دولت و مردم باشد.»

جوادی حصار در پاسخ به اینکه چرا انقلابی که به دست خود مردم و با کمک مردم شکل گرفت و ادامه یافت از مردم دور شد، گفت: «نگاهی بعد از انقلاب حاکم شد مبنی بر اینکه روحانیت مردم را برای انقلاب بسیج و مدیریت کرد و اکنون هم روحانیت باید مردم را مدیریت کند، چراکه همچنان قدرت بسیج دارند. البته باید در نظر داشت که روحانیت در سال‌های ابتدایی پس‌ از انقلاب، متأثر از کاریزمای امام خمینی و شخصیت چندجانبه ایشان، قدرت بسیج و هماهنگ‌کنندگی را داشت؛ اما در ادامه برخی گروه‌ها در پناه همین قدرت، جریان‌های مخالف و منتقد خود را از عرصه مدیریتی و صحنه‌های تصمیم سازی کشور دور کردند و هرچه زمان بیشتری گذشت، این حلقه‌ها تنگ‌تر شد و مبارزات سیاسی به سمت جلوه‌های دیگری چون حذف فیزیکی، زندان، ترور و… سوق یافت و در نتیجه متأسفانه شرایط ایده آلی که در انقلاب اسلامی ترسیم‌شده بود، دور از دسترس قرار گرفت.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، «دوقطبی سازی‌های سیاسی» را یکی از مهم‌ترین عوامل ضربه زننده به کشور در شرایط فعلی دانست و گفت: «این دوقطبی سازی‌ها از سوی هر جریان و یا جناح سیاسی که باشد، تفاوتی ندارد، این دوقطبی‌ها ضربات جبران‌ناپذیری به کشور وارد می‌کند و می‌توانند بسیار مضر باشند.» وی در همین راستا اضافه کرد: «همچنین بی‌تفاوت کردن ملت نسبت به کشور می‌تواند ضربه‌های بسیار بدی به کشور وارد کند. وقتی مردم به‌جایی برسند که بگویند برای ما فرقی ندارد، این شرایط برای کشور بسیار خطرناک است.» جوادی حصار همچنین اشاره کرد: «فاصله گرفتن مطالبات حاکمیت با مطالبات مردم هم می‌تواند بسیار خطرناک باشد.» به گفته این استاد دانشگاه، «مهم‌ترین عامل نارضایتی فعلی مردم ایران، مشکلات اقتصادی است اما با رفع این مشکلات اقتصادی، نگاه مردم به انقلاب و کشور همانند گذشته نخواهد شد».

جوادی حصار در همین راستا تصریح کرد: «مردم چندلایه مطالبه دارند که یکی از سطحی‌ترین این لایه‌ها، مربوط به مسائل اقتصادی است، پس‌ازآن معیشت فرهنگی، سپس سیاسی و در مرحله بعدی لایه اعتقادی است؛ بنابراین تمامی این لایه‌ها بر یکدیگر تأثیرگذارند و همچنین این لایه‌ها همگی با هم ارتباط دارند، پس نمی‌توان گفت که یکی اولی و یکی دیگر آخری است اما در شرایط کنونی کشور، مسائل اقتصادی و معیشتی در اولویت قرار دارد. وی در همین راستا «بر لزوم هم‌نوایی حاکمیت و مردم» تأکید کرد و افزود: «ایجاد هم‌نوایی میان صدای حاکمیت و مردم کار بسیار سختی است که باید اتفاق بیفتد.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه، «امروزه از آرمان‌هایی که مردم به خاطر آن‌ها به خیابان‌ها آمده و انقلاب کردند، بسیار فاصله گرفته‌ایم»، اظهار کرد: «ما در آن زمان به دنبال استقلال و آزادی بودیم و شعار اصلی انقلابیون و مخالفان نظام شاهنشاهی و حتی توده مردم که به انقلاب پیوستند، استقلال و آزادی کشور بود.» وی افزود: «از دل پیوند استقلال و آزادی حکومتی به وجود می‌آید که جمهوری است، بنابراین جمهوری بودن حکومت هم مقدم بر اسلامی بودن آن است. حکومت باید اول جمهوری باشد و پس‌ازآن محتوای اسلامی داشته باشد. در قانون اساسی کشور ما نوشته‌ نشده است حکومت اسلامی در کنار آن در داخل پرانتز «جمهوری»، بلکه طبق قانون اساسی، حکومت ما جمهوری اسلامی است، پس جمهوریت مقدم بر اسلامیت است؛ اما متأسفانه اکنون از این مسیر بسیار فاصله گرفته‌ایم.» وی در ادامه با اشاره به اینکه «به هر جهت مردم آنچه را که از انقلاب می‌خواستند، به دست نیاورده‌اند»، تصریح کرد: «ما مدعی هستیم که استقلال داریم، در خصوص آزادی نیز برخی معتقدند که اصلاً آزادی نداریم، برخی می‌گویند که آزادی کم است و برخی می‌گویند وضعیت آزادی در کشور متوسط است. یک فرم انتخابات داریم که باید از ۱۰ صافی نظارتی رد شود تا به انتخاب مردم برسیم و مردم انتخاب مستقیمی ندارند. اول باید اعضای محترم شورای نگهبان و ناظران شورای نگهبان یک فرد را تأیید کنند و پس‌ازآنکه آن‌ها تأیید کردند، مردم می‌توانند به آن‌ها رأی بدهند.»

جوادی حصار در پایان «پاشنه آشیل انقلاب اسلامی را همان پاشنه حکومت پهلوی» دانست و گفت: «مشکلات زمانی آغاز می‌شود که حکومت صدای مردم را نشنود. همان‌طور که محمدرضا پهلوی به‌موقع صدای مردم را نشنید و زمانی گفت که مردم من صدای انقلاب شما را شنیدم که دیر شده بود و دیگر فایده‌ای نداشت. همین شرایط برای جمهوری اسلامی نیز وجود دارد، جمهوری اسلامی نیز بایستی قبل از اینکه دیر شود، صدای اعتراض و مطالبات مردم را بشنود. اگر دیر شود، بعداً دیگر فایده‌ای نخواهد داشت.»

منبع: روزنامهء همدلی – شماره ۱۸۷۷ – یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ – ۶ فوریه ۲۰۲۲

انتخاب تیتر از سایت ندای آزادی می باشد.


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399