بازنمایی خشونت، انحراف صدا و تحریک برای جاری شدن خون میان ایرانی-ایرانی کاملا مشهود است
علی ربیعی

Filed under خبر متحرک, سرخط اخبار, مقاله

صداها و فریادهای بلند در خیابانها و دانشگاهها و بوقهای اعتراضی ماشین‌ها ‌ترسی ندارد، من از صداگذاری‌ها، خشونت‌افزایی، کوکتل مولوتف به دست دادن‌ها و تئوری‌سازی‌ها با نام “دفاع مشروع” نگرانم.

نتیجه پراکندن تخم کینه و خشونت، پدید آمدن حادثه تلخ در شاهچراغ شیراز بود. به خون غلطیدن زائران بیگناه بر سر سجاده نماز تا زدوخوردهای خونین خیابانها؛ هیچ سعادت و خوشبختی ای برای جامعه ایران به همراه نخواهد داشت.

از سویی غمگینانه نشسته‌ام و حوادث چهل روز اخیر ایران را با دقت دنبال می‌کنم. می‌اندیشم، دریغا علائمی که اندیشمندان علوم اجتماعی مطرح کردند از سوی متولیان و سیاستگذران درک نشد و حتی بیان‌کنندگان واقعیت‌های پیش روی جامعه مورد بی‌مهری قرار می‌گرفتند.

هنوز هم بر اساس آنچه که نوشته‌ام معتقدم فقر نهادینه شده، فقری که دامن دهک‌های زیادی را گرفت و سبب سقوط طبقه متوسط شد، نسل‌هایی که خواسته‌ها، نیازها و سبک‌های زندگی پر از رمز و رازهای ناشناخته را در خود داشت دیده نشدند، زنانی که سالها در صدد دیده شدن و انسدادشکنی بودند اما درک نشدند؛ سیاست‌هایی که بدون توجه به این تغییرات همچنان کوبنده تبلیغ شده و در فضایی دیگر سیر می‌کرد، تحریم‌شکنی‌هایی که می‌توانست افق‌گشایی داشته باشد و به بهانه‌های دستاوردهای ناچیز سیاسی راهش مسدود ناامیدی گسترده را دامن زد و در ۱۴۰۰ بسته شدن روزنه صندوق‌هایی که می‌توانست تسلابخش تغییرات نسلی باشد جملگی سبب‌ساز زمینه‌ای برای برخاستن فریادها از صداهای شنیده نشده بودند.

بنابرتجربه و اعتقادم، این صداها می‌تواند بستری برای ایجاد اصلاحاتی موثر و ساختن جامعه‌ای رو به جلو  باشد. این صداها، برآمدن نیازهای انباشته شده است و هرچه تعمق می‌کنم صدایی از جامعه برای درک شدن و داشتن یک زندگی عادی است.

ما در بزنگاه تاریخی قرار گرفته‌ایم. فکر می‌کنم این هزینه‌ها در صورت یک درک مشترک و تفاهم عمومی می‌تواند زمینه‌ساز تحولات و اصلاحاتی رو به پیشرفت برای جامعه‌مان باشد اما از آنجا که همیشه در طول تاریخ،  متغیرهای مداخله‌گر خارجی در مورد ایران تلاش برای ایجاد انحراف و دست‌یابی به امیال خود را دنبال کرده‌اند (از شرق تا غرب، از کشورهای همسایه تا قدرت‌های دیگر نظیر روسیه تا ترامپیست‌های آمریکایی و صهیونیست‌ها) بخشی از مصائب تاریخ ایران را رقم زده‌اند.

به خوبی احساس می‌کنم این حرکات چگونه صدای تحول‌خواهان، به ویژه نسلی را، چگونه حذف و تحریف  و در حال مصادره کردن هستند.

من صداگذاری بر روی صداهای ایران را می‌بینم. بازنمایی خشونت، انحراف صدا و تحریک برای جاری شدن خون میان ایرانی_‌ایرانی کاملا مشهود است.

دلارهای نظام سیاسی نظیر عربستان سعودی که پر از نفرت و کینه علیه ایران و تمدن ایرانی بوده‌اند و همچنین بازی‌های اسرائیلی برای تشدید ایران‌هراسی این‌بار برای پیش‌بردن اهداف سیاسی خود در منطقه و نیز تلاش‌های پس پرده گروه‌هایی که جز تفنگ و اسلحه زبان دیگری نمی‌شناسند را به خوبی می‌بینم.

من اینها را می‌شناسم. سالهاست به قیمت ایران غلطیده در خون، به قدرت نشستن خود را دنبال کرده‌اند.

تاکنون برای شنیدن صدای معترضان، بسیار نوشته شده است و اکنون می‌خواهم با هموطنانم که در خیابان ندا سر داده‌اند، بگویم اجازه ندهید صدای شما صداگذاری شود. به قول خودشان سوار موج داخل شده و به وسیله یک رسانه با پول‌های یک کشور ناسالم برای ایران جریان‌سازی شود.

با نفی خشونت و پشتوانه ساختن این روزها برای گفتگوی بزرگ، می‌توانیم آینده‌ای بهتر را در این مقطع، تاریخ سازی کنیم.

برخی مفاهیم مثل آزادی و عدالت هرگز کهنه نمی‌شوند. اصلاحات نیز چنین مفهومی است. جامعه‌ای که از یک انقلاب بزرگ سربرآورده، می‌تواند با در پیش گرفتن مسیر گفت‌وگو و تن دادن به اصلاحات، تاریخ رو به آینده را بسازد.

ساختن تاریخ در هر جامعه و از سوی هر نسلی به یاد خواهد ماند اما ایستادن در سمت درست تاریخ رمز و راز ماندگاری و سعادت بخشی برای یک ملت خواهد بود.

اقتباس از: جماران


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399