سخنرانی محمد توسلی در مراسم یادبود دکتر حسین فاطمی (+ ویدیو)

Filed under خبر متحرک, سرخط اخبار, گزارش

متن سخنان دبیرکل نهضت آزادی ایران، مهندس محمد توسلی بمناسبت سالروز تیرباران دکتر حسین فاطمی بدست رژیم پهلوی (۱۹ آبان ۱۳۳۳)

دکتر فاطمی در نائین در یک خانواده‌ای متولد شده که پدر و مادر او، از عالمان دینی وقت بودند. یعنی از درون یک خانواده‌ای که عالمان دینی بودند، فرزندشان دکتر فاطمی تربیت می‌شود و همان‌طور که اشاره شد در طول ۳۷ سال مجموعه تلاش‌ها و خدمات ایشان آن‌چنان درخشان است که باید الگویی برای نسل امروز جامعه ما و آینده ایران باشد.

با بررسی کارنامه شش ساله در می‌یابیم که دکتر فاطمی در جامعه‌ای که فرهنگ استبدادی حاکم است، او راهبرد کار جمعی را مطرح می‌کند و پیشنهاد تشکیل «جبهه ملی» را در آن جمع که دکتر مصدق هم حضور داشت، مطرح می‌کند. این دیدگاه برای جامعه‌ امروز ما بسیار راهبردی است. ما نمی‌توانیم با کار فردی کار اساسی انجام بدهیم، بدون کار جمعی امکان ندارد بتوانیم در جامعه گام بلندی در راستای منافع ملی و آزادی ایران برداریم. به نظر من این بسیار آموزنده است.

دکتر فاطمی در کنار دکتر مصدق قرار می‌گیرد و پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت را مطرح می‌کند که دکتر مصدق از او آن‌طور تجلیل می‌کند. در تمام مقاطع حساس، آن دکتر فاطمی است که در کنار دکتر مصدق راه را نشان می‌دهد.

آنچه که به نظر من برای نسل امروز جامعه مهم است این پیام دکتر فاطمی برای جامعه امروز ما است که نباید تحت‌تأثیر احساسات قرار بگیرد، باید منافع ملی مورد توجه باشد، بپذیریم که جامعه‌ ما، جامعه‌ متکثری است، باید ما به عقاید و دیدگاه‌های متفاوت، مذاهب و اقوام مختلف احترام قائل بشویم. ما باید بپذیریم که حدود ۶ میلیون از ایرانیان فرهیخته ما در خارج از کشور هستند و آن‌ها بخشی از سرمایه‌های جامعه ما هستند.

این چهار دهه، چهار دهه بسیار سنگینی برای جمهوری اسلامی بوده، وظیفه پیشگامان این بوده که آگاهی‌بخشی کنند و این آگاهی‌بخشی‌ها موجب شده تا امروز با آگاهی در جامعه ما وجود دارد بیش از ۸۰ درصد مردم با ریشه اصلی مشکلات جامعه آشنا شده‌اند که همان استبداد دینی است، این آگاهی سرمایه اجتماعی است. حالا چگونه این سرمایه اجتماعی با کار جمعی شکل بگیرد و ما بتوانیم در راستای منافع ملی و حفظ تمامیت ارضی این راه را ادامه دهیم، به نظر من بسیار مهم است، کسانی که به‌دنبال راهبرد دکتر فاطمی و راه مصدق هستند، وظیفه بسیار سنگینی دارند که در این زمینه تلاش کنند.

۱۹ آبان ۱۴۰۱


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *