پیام تسلیت نهضت آزادی ایران به مناسبت درگذشت زنده‌یاد دکتر ناصر تکمیل همایون

Filed under اخبار, خبر متحرک, سرخط اخبار

Takmil Homayoun - Naserپیام تسلیت نهضت آزادی ایران به مناسبت درگذشت زنده‌یاد دکتر ناصر تکمیل همایون

بازگشت همگان به سوی اوست

در این روزهای حساس از مبارزه ۱۲۰ساله ملت ایران برای دستیابی به آزادی‌های بنیادین و حاکمیت ملت، شوربختانه ستاره دیگری از تبار آزادیخواهان میهن‌دوست و ملت‌گرا به خاموشی گرایید.

شادروان دکتر ناصر تکمیل همایون (۱۴۰۱ – ۱۳۱۵) در نوجوانی به نهضت ملی ایران پیوست و کنشگری سیاسی را آغاز کرد. او از هموندان پیشتاز حزب ملت ایران و یاران صدیق شهیدان داریوش فروهر و پروانه اسکندری بود و تا پایان زندگی پربارش به راه مصدق بزرگ و آرمان‌های آزادیخواهی و مردم‌سالاری وفادار ماند.

در سپهر سیاسی، وی کنشگری پیگیر و استوار و پذیرای رنج و زندان بود؛ از جمله، در پایه‌گذاری جبهه ملی سوم و انتشار خبرنامه جبهه ملی ایران در اروپا مشارکت موثر داشت و در ایران، طعم زندانی شدن در قزل قلعه را چشید.

در سال ۱۳۶۰، او به ۵ سال زندان محکوم شد و با پایمردی مرحوم آیت‌الله منتظری در اواخر سال ۶۴ از زندان اوین رهایی یافت.

در عرصه دانش و پژوهش، آن زنده‌یاد تحصیلات عالی را در دانشکده علوم اجتماعی زیر نظر استادانی مانند دکتر غلامحسین صدیقی، بنیانگذار این رشته در ایران و وزیر کشور در دولت ملی دکتر مصدق گذراند و در سال ۱۳۵۶ موفق به دریافت گواهینامه دکتری دولتی از دانشگاه سوربن فرانسه در جامعه شناسی و تاریخ شد.

وی از استادان برجسته پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بود و ده‌ها کتاب و مقاله از آن بزرگمرد در زمینه‌های ایران‌شناسی و مسایل اجتماعی به یادگار مانده که آخرین آنها کتابی در باره زندگی دکتر مصدق است.

نهضت آزادی ایران درگذشت این انسان فرهیخته و ارجمند را به خانواده محترم به ویژه همسر گرامی، فرزند برومند ایشان، شاگردان و یارانش در حزب ملت ایران و همه مبارزان راه آزادی و مردم‌سالاری تسلیت می‌گوید و آرزو می‌کند که روانش شاد و راهش پر رهرو باشد.

نهضت آزادی ایران
۲۷ آبان ۱۴۰۱


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *