چرا ۲۰۰ تن کشته؟ – حمید بهشتی

Filed under مقاله
حمید بهشتی

حمید بهشتی

سرانجام شورای امنیت ملی درتاریخ   ۱۳ آذرماه  اعلام نمود که از زمان جان باختن ناگوار ژینا مهسا امینی، در رخدادهای دو ماه گذشته ۲۰۰ تن جان خود را از دست داده اند.(۱) اینکه چگونه این شمار از مجموع کشته شدگان بلوچ و کرد و گیلکی و خراسانی و ترک و غیره بدست آمده است، که کوشش هم می شود از تجمع مردم و شعارهای ساختار شکن به هنگام به خاک سپردن آنها جلوگیری شود و حتی الامکان در نقاط دورافتاده و حتا گاهی بدون سهیم بودن نزدیکان فرد جانباخته انجام  می شود، پرسشی است که بی پاسخ مانده. جالب اینجاست که این شمار یک عدد روند است، نه ۱۹۹ نفر و نه ۲۰۱٫ این در حالیست که قوی ترین سازمان حقوق بشر ایرانی موسوم به خبرگزاری هرانا، ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، تا ۱۶ آذر این تعداد را ۴۷۵ شمارش کرده است.(۲)

اینجانب نیز از یک هفته پس از کشته شدن مرحوم مهسا نام و مشخصات جانباختگان و بازداشت شدگان را فهرست می کنم و تا کنون در این شمارش به ۱۷۷ رسیده ام.(۳) البته در اینکار از پذیرفتن شایعات پخش شده توسط آژانس های تبلیغاتی خواهان براندازی و حکومتی خوداری شده است. زیرا در میان سازمان های حقوق بشر ایران به اندازه کافی دید و برداشت انتقادی نسبت به تبلیغات حاکمیت هست که دیگر نیازی به استفاده از عوامل خارجی نباشد.

اما در مقابل برخی از نام هایی که از جانب آژانس های تبلیغاتی خارجی مطرح گشته اند، از جانب مطبوعات تحت کنترل ایران و دستگاه های اطلاعاتی رسمی کشور موارد قابل توجهی وجود دارند که در مورد چگونگی کشته شدن افراد پرسش آمیز است. زیرا این تصور غالب که تک تک جانباختگان از جانب پاسداران، بسیجی ها یا نیروهای انتظامی کشته شده اند، این واقعیت را که بین ۳۵ تا ۵۰ تن از جانباختگان بسیجی، سپاهی یا از نیروهای انتظامی بوده اند نادیده می انگارد (۴) هرانا شمار آنها را – در حالیکه از جانب شورای امنیت ملی ۲۰۰ نفراعلام شد – در ۱۶ آذر، ۵۰  تن رقم زد و اینجانب در فهرست جانباختگان به  ۳۵  تن رسیده ام.

اما گویی این تناقض میان تصور و برداشت حاکم در میان مردم و واقعیت وجود این ۳۵ یا ۵۰ کشته ی حامی جمهوری اسلامی وجود خارجی نداشته و لازم نیست کمی در باره این تناقض اندیشید.

این در حالیست که بارها از جانب مقامات رسمی اعلام گشته است که نیروهای امنیتی از اسلحه ساچمه ای (۵) که کاربرد آن موجب مرگ شماری از جانباختگان شده است استفاده نکرده و این گونه تسلیحات جزو تسلیحات مورد استفاده آنها نیست.

حتا زمانیکه مولوی عبدالحمید و افراد محافظ ایشان به آشوبگران در نماز جمعه زاهدان اخطار دادند (۶) که دست از اقدامات خود بردارید و گرنه با شما مقابله خواهیم کرد، موجب نشد به این فکر افتند که آیا ممکن نیست عده ای برای ایجاد دشمنی میان مردم و نیروهای امنیتی آغاز به تیراندازی به سوی مردم کرده باشند؟ آیا ممکن نیست تیراندازی از جانب افراد لباس شخصی بوده باشد؟ ما از کجا می دانیم لباس شخصی ها – یعنی افرادی که در استتار لباس شخصی اقدام به تیراندازی کرده اند- عوامل و نیروهای فشار حاکمیت هستند؟

اسف بار و شکوه انگیر اینکه سازمان های حقوق بشر ایرانی از کردی و بلوچ گرفته تا سازمان های فراگیر ایرانی بدون استثنا هیچکدام را نمی توان یافت که در مورد کشته شدگان، عامل اینکار را نیروهای امنیتی قلمداد نکنند.

اینجاست که باید اذعان داشت که دستگاه های تبلیغاتی خواهان براندازی مانند ایران اینترنشنال و ایران وایر در همراه کردن دستجات مدافع حقوق بشر در ایران با خود موفق بوده اند.

به یاد دارم زمانیکه در گذشته ها به پیشکسوتان ایراد می گرفتیم، در پاسخ گفته می شد “تو که عیب را می گوئی راه چاره را هم نشان بده”.

و باز به یاد دارم که پیشترها آغاز برنامه کودکان در شبکه اول آلمان چنین بود:
مذکر، مؤنث یا خنثی! ،
کی ، چطور، چی؟ ،
هر که سئوال نکنه گیج می مونه!

وقتی به ما از ارقام نجومی ۴۵ هزار بازداشت شده و ۵۵۰ کشته می گویند، یا زمانیکه از کشته شدن بسیجی، سپاهی یا نیروی انتظامی می شنویم، جا دارد سئوال کنیم و در پرسش خود پافشاری نمائیم تا گوینده مجبور باشد با ارائه مدرک سخن گوید.

حمید بهشتی –  ۱۶ آذر ۱۴۰۱

منابع: 

هرانا شمارش 16 آذر1 ۱ – بنا به تآیید رسمی تا ۱۲ آذرماه ۲۰۰ تن در خیزش ۱۴۰۱ کشته شده اند: //khabarfarsi.com/ua/135308316

۲ – شمارش هرانا از کل جانباختگان تا ۱۶ آذر  ۴۷۵ تن بوده است – بروز رسانی آماری اعتراضات در ۱۶ آذر- کانال تلگرام هرانا : تصویر زیر

۳ – شمارش فهرست اینجانب از کل جانباختگان ۱۷۷ تن است. فهرست جانباختگان در ندای آزادی

//www.nedayeazadi.net/1401/09/42314/

۴ – شمار جانباختگان نیروهای امنیتی در آمار ۱۶ آذر هرانا ۵۰ تن است. هرانا- بروزرسانی آماری اعتراضات در ۱۶ آذر

۵ – جانباختگان توسط اصابت تیرساچمه ای

//bit.ly/3uCtd8Q

۶ -اخطار مولوی عبدالحمید

//abdolhamid.net/persian/2022/12/03/13087/


اشتراک گذاری

     Balatarin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /homepages/41/d939110942/htdocs/Nedayeazadinet/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399