Home » ۱۳۹۶ » مرداد
ابراهیم فیاض: شهر قم باید منتظر یک شورش طبقاتی باشد

ابراهیم فیاض: شهر قم باید منتظر یک شورش طبقاتی باشد

شکل امروز قم همین اختلاف‌هاست؛ مسئله‌ای که منجر به نوعی تقابل و حتی شورش می‌شود. بدانید که آینده این وضعیت چیزی جز شورش نیست. همین امروز در شهر قم، آثار این شورش آشکار شده است؛ از تلگرام و اینستاگرام و… می‌توان این آثار را دید. برای مثال، در روز عاشورا بیشترین آمار بازدید از سایت‌های پورنوگرافی مربوط به شهر قم است. این خیلی تأمل‌برانگیز است! این‌گونه مسائل و پدیده‌هایی مانند رواج روابط جنسی خارج از خانواده و…. در قم در حال افزایش است و به نظر من این‌ها اصلاً بی‌معنا نیست. علت اصلی این پدیده‌ها فاصله طبقاتی است. آقازاده‌ها عملاً در عرصه تجارت جهانی ورود کرده‌اند؛ بچه فلان آیت‌الله و بهمان مرجع، خارج از کشور است و همین‌ها طبقه اشراف را شکل داده‌اند.

درباره سخنان اخیر آقای بقایی | امیر خرم

درباره سخنان اخیر آقای بقایی | امیر خرم

احمدی نژاد و همراهان او بخوبی دریافته اند که پروژه حذف ایشان وارد مراحل جدی تر خود شده و اینبار نوبت آن است که کسان دیگری نیز به معاون اول او بپیوندند. لذا تغییر ادبیات این روزهای آقایان بقایی و مشایی را میتوان نوعی فرار به جلو تحلیل کرد که به زعم خود هزینه حذف را برای جریان مقابل افزایش دهند و در ذهنیت جامعه نیز از خود قهرمانانی بسازند که بدلیل مناسب نبودن شرایط سیاسی و اجتماعی، تسلیم جور زمانه شده اند.

به نام سپاه، به کام جنگ‌طلبان | مصطفی تاجزاده

به نام سپاه، به کام جنگ‌طلبان | مصطفی تاجزاده

تا برجام برپاست دست امریکا برای بسیج جهان ضد ایران بسته است. چرا که مخالفت یکجانبه ایالات متحده با برجام نه برای دولتها قابل قبول است و نه برای ملت‌ها توجیه پذیر. به همین دلیل رییس کمیته روابط خارجی سنای امریکا می‌گوید: «می‌خواهیم ایران طرف برهم زننده برجام باشد. زیرا واشنگتن اهرم فشاری ندارد تا اروپا را با خود همراه سازد.»

فرهنگ استعمار شده | فرهاد قنبری

فرهنگ استعمار شده | فرهاد قنبری

گرایش به مد و اعمال جراحی زیبایی و لوازم آرایشی در ایران بیشتر از هر کشوری رواج دارد. ارزش شدن پول و مناسبات جهان سرمایه داری در تمام شئون اجتماعی بیش از پیش در جامعه نمایان است، اغلب منازل از طریق ماهواره ها و اینترنت برنامه های تولید شده در غرب را تماشا می کنند، در ذهن بسیاری از افراد جامعه آمریکا نه تنها منفور و جهانخوار به شمار نمی آید بلکه کشور محبوبی است که آرزوی سفر یا زندگی در آنجا را در سر می پرورانند (به گونه ای که سالانه چند میلیون نفر برای لاتاری که پنج هزار نفر پذیرفته می شوند ثبت نام می کنند)، فاحشه خانه ها در شکل ها و فرم های جدیدی در جامعه ظهور کرده اند، عده ای برای مصرف مشروبات الکی هر خطری را به جان می خرند و بعضا در این راه آسیب های جدی می بینند.

ویدیو؛ سخنرانی عبدالعلی بازرگان در مراسم بزرگداشت زنده یاد دکتر مریم میرزاخانی

ویدیو؛ سخنرانی عبدالعلی بازرگان در مراسم بزرگداشت زنده یاد دکتر مریم میرزاخانی

در جهت ارج نهادن، تجلیل و سپاس از مقام علمی و اجتماعی خانم دکتر مریم میرزاخانی نابغه ریاضی ایرانی و عضو آکادمی علوم امریکا، برنامه بزرگداشتی در روز شنبه ٢٢ جولای از ساعت ۶:٣٠ بعد از ظهر در محل موسسه آموزشی فرهنگی ابن سینا برگزار گردید.

نامه رییس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران به دکتر حسن روحانی، ریاست جمهوری اسلامی ایران

نامه رییس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران به دکتر حسن روحانی، ریاست جمهوری اسلامی ایران

ما باور داریم که اگر رییس جمهور منتخب به هر دلیل نتواند در چهار سال پیش ِ رو، به کلیت وعده‌هایش جامه عمل بپوشاند و کارآمدی دولت و به تبع آن، رضایت عمومی را افزایش دهد، پیامدهایی به مراتب فراتر از شکست یک جناح سیاسی در انتخابات آینده، گریبان‌گیر ملک و ملت خواهد شد و اساس نظام، امنیت و منافع ملی ایران متحمل هزینه‌هایی جبران‌ناپذیر خواهند شد.

پاسخ به عضو ارشد حزب موتلفه | امیر خرم

پاسخ به عضو ارشد حزب موتلفه | امیر خرم

جناب بادامچیان بخوبی علت اعتراض کسانی مانند مرحوم مهندس بازرگان و دکتر ابراهیم یزدی به اعدام هویدا را می دانند. علت اعتراض در درجه اول این بود که کسی که سیزده سال دومین مقام رسمی کشور بوده و قطعاً از بسیاری از مسائل پشت پرده در نظام پیشین اطلاع دارد، از چنان اهمیتی برخوردار است که نباید به سادگی به جوخه اعدام سپرده شود. ثانیاً اعتراض اعضای نهضت آزادی به روند دادگاه هویدا و ترور او قبل از اتمام دادگاه و طی مراحل قانونی بود.

“شهرداری شیشه‌ای” باید شهردار سالم داشته باشد؛ گفتگو با مهندس توسلی

“شهرداری شیشه‌ای” باید شهردار سالم داشته باشد؛ گفتگو با مهندس توسلی

وضعیت کنونی کشور با شرایط مطلوب فاصله زیادی دارد. بعد از انقلاب بر اساس چنین ضرورتی از‌‌ همان اسفند ماه ۵۷ برای ایجاد چنین تحولی در مدیریت شهری مطالعاتی انجام شد و هماهنگ با وزارت کشور و دولت موقت، قانون مدیریت واحد شهری در مهر ماه سال ۵۸ به تصویب شورای انقلاب رسید و هم‌زمان ساختار تقسیمات شهری نیز بر اساس مطالعات علمی اصلاح شد. بر این اساس ۱۲ منطقه موجود به ۲۰ منطقه شهری (تا شرق مسیل کن که داخل محدوده بود) و هر منطقه به تعدادی ناحیه شهری و محلات شهری (۳۴۱ محله) با ضوابط خاص تقسیم شد. بر این اساس قرار بود بر اساس انتخابات در محلات شهری، شورای مناطق و شورای شهر بصورت پارلمان شهری تشکیل شود و مردم بتوانند اداره کل امور شهری را در اختیار بگیرند.

آیا دگردیسی اقتدارگرایان ممکن است؟ | مصطفی قهرمانی

آیا دگردیسی اقتدارگرایان ممکن است؟ | مصطفی قهرمانی

نظام سیاسی موجود در ایران جمهوری اسلامی با حاکمیت دوگانه و ناهم جنس خود با سرعت تمام به یک پیچ و گردنه تاریخی و سرنوشت ساز از برای آینده خود و میهن ما نزدیک می شود. وضعیت و مرحله کنونی را می توان به نحوی به عنوان یک منزلگاه در سیر گذار جامعه ایرانی از یک جامعه بسته آسیایی با یک سنت حکومتی و فرمانروایی پدرسالارانه به سوی یک جامعه باز شهروندی و دمکراتیک تلقی کرد. نشانه شناسی گفتار و رفتار سیاسی جناح اقتدارگرا و چهره های شاخص آن در بخش انتصابی جمهوری اسلامی همگی حاکی از آن است که در وضعیت موجود نه فقط به شدت نگران از دست دادن تمام و کمال پایگاه ها و مواضع راهبردی خود در درون سرای قدرت موجود هستند بلکه دلواپسی بزرگتر آنان شاید بیشتر از این جهت باشد که جهت گیری کلی تحولات را به سویی ارزیابی می کنند که در آن دیگر به هیچ عنوان جایی برای آنها و تفسیر ولایی و حداکثری اشان از قانون اساسی به نفع نهادها و ارگان های بخش انتصابی و به حاشیه راندن و از درون تهی ساختن بخش انتخابی نظام متصور نمی باشد. از این رو سخت و با نگرانی بی حد و حصر در صدد فراهم نمودن عِده و عُده و توشه راه برای گذر از این گردنه سرنوشت ساز می باشند.

اخلاق رسانه ای، ارتباطی و اطلاعاتی در ایران | حمید بهشتی

اخلاق رسانه ای، ارتباطی و اطلاعاتی در ایران | حمید بهشتی

رفتار اطلاعاتی در ایران در جوّی بدین گونه است که هر کس در مطرح ساختن سخن و خواست خود باید همواره در این فکر باشد که نکند طرف مقابل حرف مرا بد بفهمد و طرف مقابل دائم در این فکر باشد که راستی او چرا این حرف را می زند؟ آیا به راستی مرا به منزل خود دعوت کرده است یا از روی رودربایستی یا حتّا با نیّت دیگری است؟

Page 1 of 512345