Home » ۱۳۹۶ » مهر » ۱۵
اصولگرایی نهضت آزادی | علی شکوهی

اصولگرایی نهضت آزادی | علی شکوهی

این مواضع از سوی نهضت آزادی را باید ستود و از اصولگرایی موجود در اندیشه و مواضع رهبران این تشکیلات باسابقه تقدیر کرد. بنده با نهضت آزادی به خصوص در حوزه اعتقادی و سیاسی اختلاف نظر دارم و این امر را بارها به دبیرکل فقید آن (مرحوم دکتر ابراهیم یزدی) گفتم اما در عین حال نه می‌توانم نسبت به تضییع حقوق قانونی آنان از سوی حکومت راضی باشم و نه می‌توانم انگیزه مثبت و خیرخواهانه سران این تشکیلات را نادیده بگیرم و نه حاضرم مواضع منصفانه آنان را با بی‌انصافی نادیده بگیرم.

ممنوعیت حضور خاتمی در مراسم‌های عمومی به مدت ۳ ماه/ جزئیات برگه‌ای که به رؤیت رئیس دولت اصلاحات رسید

ممنوعیت حضور خاتمی در مراسم‌های عمومی به مدت ۳ ماه/ جزئیات برگه‌ای که به رؤیت رئیس دولت اصلاحات رسید

وکیل سید محمد خاتمی خاطرنشان کرد: در ایام گذشته و حتی اخیرا برگه‌هایی با ذکر موضوع لزوم عدم شرکت و حضور جناب آقای خاتمی در فلان مجلس و یا دیدار با شخص ارائه شده است؛ ولی اخیرا برگه‌ای به منزل ایشان ارسال و به رویت آقای خاتمی رسیده که طی آن از تاریخ ۱ مهرماه ممنوعیت حضور جناب آقای خاتمی در مراسم عمومی سیاسی، فرهنگی و تبلیغی به مدت سه ماه الزامی است. در این برگه قید شده بود که این دستور به تقاضا و صلاحدید برخی نهادهای امنیتی صادر شده است.

ناسپاسی ما در حق سیاستمداران‌مان | محمد برقعی

ناسپاسی ما در حق سیاستمداران‌مان | محمد برقعی

در چند سال اخیر اینان ناچار شده‌اند که بگویند مواضع نهضت آزادی در اکثر موارد درست بوده و اینان بر خطا بودند، ازجمله در مورد جنگ، گروگان گیری، دفاع از حق اعتراض جبهه ملی بر سر لایحه قصاص، محکوم کردن اعدام‌ها و خشونت ‌های دادگاه‌های انقلاب، مصادره بی‌رویه اموال سرمایه گذاران صاحب استعداد، و برفراز همه مخالفت با اصل ولایت‌مطلقه فقیه. جالب است که اینان برای پافشاری بر اتهامات بی‌اساس‌شان به دکتر یزدی و دنبال کردن داوری‌های احساسی حاصل تبلیغاتی که ذهن آنان را پرکرده و بالاخره گزیدن راه آسان همرنگ شدن با جو غالب، دکتر یزدی را از نهضت جدا می‌کنند. آنان مواضع نهضت را که درست می‌دانند، به مهندس بازرگان نسبت می‌دهند و نمی‌اندیشند که دکتر یزدی از همان سال اول، با وجود علاقه بسیار آقای خمینی به او، مهندس بازرگان را برگزید. در همه این موضع گیری‌های نهضت در کنار مهندس بازرگان ماند، و به سختی هم چوبش را خورد. بعد هم با رفتن بازرگان دبیر کل نهضت شد و بسیاری از این مواضعی که مورد تایید این افراد است، در زمان دبیر کلی او صورت گرفته است، از جمله بیانیه نهضت آزادی در مورد محکومیت کشتار زندانیان سال ۶۷ در همان سال، با تلاش ایشان بود.

نادرستی سیاست های معطوف بر عرضه نقدینگی و  عدم توجه به سرعت گردش نقدینگی | محمود ختائی*

نادرستی سیاست های معطوف بر عرضه نقدینگی و عدم توجه به سرعت گردش نقدینگی | محمود ختائی*

در زمینه وجود نرخ بهره نقدینگی در سطوح بالا و در نتیجه روند حاکم کاهشی سرعت گردش نقدینگی، توجه شود که در دهه ۸۰ فعالیت موسسات مالی بدون مجوز بانک مرکزی و بانک ها و موسسات مالی با مجوز ولی بدون پایش بانک مرکزی یا کم پایش بانک مرکزی، اولاً برای جذب سپرده ه ها، نرخ بهره ها را افزایش داد، ثانیاً حضور بیشتر آن ها در فعالیت های اقتصادی با بازده بیشتر ولی ریسک بالاتر نرخ بهره بالاتری را نیز در بازار سپرده ها دیکته کرد. نرخ بهره بالا به نوبه خود از طریق فرآیند کژمنشی و گژگزینی، ساختار تراز نامه موسسات مالی را تخریب نمود. ثالثاً موسسات مالی ورشکسته برای بقا و ادامه حضور بازار مالی و پنهان کردن ورشکستگی، نوعی از بازی پونزی را شروع کردند که طی آن با بهره بالا و بالاتر برای سپرده ها، امکان جذب سپرده جدید برای پرداخت بهره سپرده های جدید و قدیم، فراهم می شود. به زبان عرضه و تقاضای منابع مالی، تقاضای منابع مالی افزایش یافته است که حتی علیرغم افزایش عرضه منابع توسط بانک مرکزی، موجب پایداری نرخ بهره در همه بازارهای مالی شده است. چاره رفع این چسبندگی، اعمال سیاست های چند جانبه پولی است.