دستور اجرای محدودیتهای شبه حصر در مورد سید محمد خاتمی

Filed under اخبار, خبر متحرک, سرخط اخبار

khatami_blue_roseندای آزادی: بنا بر اعلام یک منبع موثق، دادستانی تهران طی حکمی محدودیت های جدیدی را علاوه بر ممنوع التصویری و محدودیت های رسانه ای قبلی برای محمد خاتمی ابلاغ کرده است.

بر اساس این حکم، از این به بعد هرگونه حضور سید محمد خاتمی در جلسات، سالن ها، همایش ها، مراسمات هنری از قبیل تاتر، کنسرت، و همینطور حضور در محافل مختلف غیر خانوادگی حتی در جلسات خصوصی ممنوع شده است.

همچنین ملاقات افراد حقیقی و حقوقی، مقامات دولتی، حوزوی، گروههای مختلف سیاسی، صنفی، دانشجویی، و… با سید محمد خاتمی ممنوع شده است.

علاوه بر این حضور خاتمی در جلسات خاص و اضطراری مانند مراسم ترحیم، عزاداری و عیادت از بیماران حسب مورد فقط با مجوز دادستانی امکانپذیر است.

بنابر اعلام این منبع موثق، این حکم و محدودیتهای جدید که به نوعی حصر برای سید محمد خاتمی، محسوب می شود، اخیرا با پیشنهاد مشترک سازمان اطلاعات سپاه، صادق لاریجانی ریاست قوه قضائیه و محسنی اژه ای به آیت الله خامنه ای صورت گرفته است که رهبری نیز از این پیشنهاد حمایت و دستور اجرای آن را به قوه قضائیه داده است.

این در حالیست که اجرای چنین محدودیتهای بیسابقه ای برای رئیس جمهور اسبق، صرفا با تصویب شورایعالی امنیت ملی وجه قانونی دارد، که دادستانی با اتکاء به دستور رهبری بدون اطلاع و نظر شورایعالی امنیت ملی، از روز گذشته اقدام به اجرای این محدودیتها کرده است.

این محدودیتهای بیسابقه در حالیست که اخیرا در برخی محافل سیاسی صحبت از رفع ممنوع التصویری خاتمی شده بود.

بعد از آنکه حدود دوهفته قبل در مراسمی در جماران، علی لاریجانی و علی عسگری رئیس صداوسیما در کنار خاتمی نشسته و با او خوش وبش کردند از سویی زمزمه های رفع محدودیتهای خاتمی گسترش یافت و از سویی انتشار تصاویر آن موجب عصبانیت بیشتر مخالفان خاتمی و افراطیون جناح حاکم شد، به همین دلیل با نوعی حمله به جلو درصدد ضربه به حامیان طرح رفع محدودیتهای خاتمی برآمده اند.

جناح اقتدارگرای افراطی در چند انتخابات گذشته شامل مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در اسفند۹۴ و انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر شکست سنگینی خورده است، سران این جناح به این تحلیل رسیده اند که در این شکستهای سنگین و متوالی، شخص سید محمد خاتمی با وجود محدودیتهای رسانه ای و ممنوع التصویری، نقش بارز و برجسته ای در جذب آرای مردمی و نهایتا نقش در شکست جناح حاکم و اصولگرایان داشته است، که جهت جلوگیری از تاثیر گذاری بیشتر وی بر جامعه، لازم است محدودیتهای وی بیشتر و ارتباطات او با جامعه به حداقل ممکن برسد.

حکم اخیر زندان ۷ نفر از نیروهای ارشد اصلاح طلبان نیز در همین راستا و در جهت ضربه به روحانی و تضعیف  حامیان وی صادر شده است.


اشتراک گذاری

     Balatarin