نامه دبیرکل نهضت آزادی ایران به ریاست دانشگاه علامه طباطبایی درپی لغو مجوز سخنرانی ایشان

Filed under اخبار, خبر متحرک, سرخط اخبار

Tavasoli_13-Abanندای آزادی: در پی لغو سخنرانی مهندس توسلی در مراسم روز ۱۳ آبان در دانشگاه علامه طباطبایی، وی نامه ای به دکتر سلیمی، ریاست دانشگاه علامه طباطبایی نوشت و به این اقدام فراقانونی اعتراض کرد.

به گزارش ندای آزادی متن نامه اعتراضی دبیر کل نهضت آزادی ایران بشرح زیر است:

بسمه تعالی

ریاست محترم دانشگاه علامه طباطبایی

جناب آقای دکتر حسین سلیمی

با سلام و احترام، به طوری که استحضار دارید انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده مدیریت و حسابداری آن دانشگاه، به مناسبت روز ۱۳ آبان سالگرد تسخیر سفارت آمریکا، میزگردی با حضور آقایان مهندس محمد نعیمی پور، دکتر صادق زیبا کلام و اینجانب محمد توسلی برگزار کرده تا ضمن « بررسی سیر تحول  جنبش دانشجویی و چالش‌های آن پس از تسخیر سفارت» پاسخگوی سوالات دانشجویان باشند. به رغم موافقت و هماهنگی با مسئولان ذیربط دانشگاه و اخذ مجوزکتبی، پس از اعلام برنامه برخی مقامات با حضور اینجانب مخالفت نموده‌اند.

جنابعالی احتمالا با سوابق فعالیت‌ها و خدمات اینجانب در سال‌های قبل و بعد از انقلاب در مدیریت انقلاب و مسئولیت‌هایی که داشته‌ام آشنا هستید و آگاهی دارید که نهضت آزادی ایران همواره پایبند به اصول و آرمان‌های اصیل انقلاب بوده، به قانون اساسی التزام داشته و جز خدمت به ایران و هم‌وطنان عزیز در راستای منافع ملی عملی انجام نداده‌ است.

ضمن پوزش از دانشجویان عزیز که نتوانستم در جمع صمیمی آنان حضور داشته باشم، دلیل نگارش این نامه به جنابعالی، بررسی پیامدهای چنین تصمیمی در فضای دانشگاهی است. لغو یک سخنران از یک میزگرد دانشگاهی که اعلان آن در فضای دانشگاه منتشر شده، چه پیامدهایی میتواند داشته باشد؟ پیام این اقدام این است که فضای دانشگاه‌های ما در حدی بسته است که یکی از مدیران انقلاب نمی‌تواند در یک میزگرد دانشجویی حضور داشته باشد و اظهار نظر کند.

نسل جوان و دانشجوی امروز جامعه وقتی با چنین موانعی مواجه می شوند و از سویی به سوابق شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی ایران مراجعه می‌کند، چه واکنشی می‌توانند داشته باشند؟ نظامی که در ۱۲ فروردین سال ۵۸ با ۹۸ درصد آراء مردم تاسیس شد و با استناد به راهبردهای رهبر فقید انقلاب برای نظام در خصوص فضای آزاد جامعه حتی مارکسیست‌ها هم برای بیان نظرات خودشان آزاد هستند. خوشبختانه بخشی از این راهبردها در بسیاری از اصول قانون اساسی هم تبلور پیدا کرد، اما دست‌های فراقانونی جلوی اجرای قانون را می‌گیرند و آزادی‌های مدنی که از آرمان‌های انقلاب بود را محدود می‌کنند.

تجربه دانشگاه‌های ایران در چند دهه گذشته و تجربه جهانی نشان می‌دهد اگر دانشگاه‌ها استقلال لازم را نداشته باشند که بتوانند  فضای آزاد لازم را در محیط دانشگاه‌ها فراهم کنند تا دانشجویان علاوه بر کسب دانش و مهارت‌های علمی بتوانند در نهادهای دانشجویی و فعالیت‌های اجتماعی مورد علاقه خودشان در چارچوب مقررات دانشگاهی فعالیت داشته باشند، فارغ التحصیلان دانشگاه نمی‌توانند مدیران لایق و توانمندی برای مدیریت کشور و اجرای برنامه‌های توسعه ملی باشند.

انتظار و امید دارد با انتخاب وزیر علوم جدید و تامین استقلال قانونمند  مدیریت دانشگاه‌ها و برخورداری دانشجویان از فضای آزاد لازم برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها، شرایط  لازم برای  توسعه انسانی مورد نیاز برنامه‌های توسعه ملی فراهم شود.

محمد توسلی

دبیر کل نهضت آزادی ایران

۱۳ آبان ۱۳۹۶


اشتراک گذاری

     Balatarin