کشورهای اروپایی از آمریکا خواستند برجام را حفظ کند

Filed under اخبار, خبر متحرک, سرخط اخبار

Iran 5+1_Colourندای آزادی: سه کشور اروپایی عضو برجام از آمریکا خواسته‌اند از توافق هسته‌ای گروه ١+۵ با ایران – برجام – خارج نشود.

به گزارش بی بی سی، روز پنجشنبه، ٢١ دی (١١ ژانویه)، دولت‌های آلمان، بریتانیا و فرانسه با صدور بیانیه مشترکی از دولت ایالات متحده خواستند که توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند و افزوده اند که ایران حق دارد از منافع ناشی از لغو تحریم‌های هسته‌ای برخوردار شود.

این بیانیه در آستانه اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد ادامه عضویت یا خروج آن کشور از برجام صادر شده و از حمایت اتحادیه اروپا نیز برخوردار است.

ژان-ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، گفته است که برجام ضرورت دارد و نمی‌توان جایگزینی برای آن یافت. او در اشاره به اختلاف نظر دولت‌های اروپایی با ایران در مورد سیاست منطقه‌ای و وضعیت حقوق بشر در ایران، گفته است که “در عین حال ما کتمان نمی‌کنیم که اختلافات دیگری با ایران وجود دارد.”

بیانیه مشترک کشورهای اروپایی در حالی صادر شده که وزیران خارجه این کشورها و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه در بروکسل با وزیر خارجه ایران در مورد آینده برجام گفتگو می‌کنند. قرار است روز جمعه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تصمیم خود در مورد تمدید یا خروج آن کشور از برجام را اعلام کند در حالیکه طرف‌های اروپایی این توافق همراه با چین و روسیه بر حفظ آن تاکید دارند و خروج آمریکا را زیانبار می‌دانند.

بی بی سی در ادامه مینویسد: رئیس جمهوری آمریکا معتقد است که ایران به “روح برجام” عمل نکرده و ادامه برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی را در تعارض با قطعنامه شورای امنیت در تایید برجام و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران می‌داند. دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی از برجام به عنوان یک توافق بد نام برده و وعده داده بود که در صورت انتخاب به ریاست جمهوری، آن را مورد مذاکره مجدد قرار خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است که لغو تحریم‌های هسته‌ای باعث دستیابی حکومت ایران به منابع مالی شد که به جای استفاده برای بهبود وضعیت معیشت مردم ایران، آن را برای برنامه‌های “بی ثبات ساز” در خارج از جمله حمایت از گروه‌های تندرو، “دخالت” در امور داخلی کشورهای منطقه و تقویت مالی دولت سوریه و همچنین سرکوب داخلی به کار برده است.

توافق هسته‌ای ایران و گروه ١+۵ در ژوئیه سال ٢٠١۵ به دست آمد در حالیکه در ایالات متحده، مخالفت‌هایی با لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران وجود داشت. در آن زمان، کنگره آمریکا طرحی را تصویب کرد که رئیس جمهوری را ملزم می‌کند هر سه ماه یکبار عملکرد ایران در قبال تعهدات هسته‌ای را ارزیابی کرده و بر اساس آن، در مورد تعلیق یا برقراری مجدد تحریم‌های هسته‌ای ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی تصمیم‌گیری کند.

در زمان توافق هسته‌ای، مقامات دولت وقت آمریکا تصریح کردند که تحریم‌های لغو شده منحصر به آنهایی است که در واکنش به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی وضع شده و تحریم‌های وضع شده به دلایل دیگر، از جمله اتهام “حمایت از تروریسم” یا نقض حقوق بشر را شامل نمی‌شود.

در جریان اعتراضات اخیر در ایران، رئیس جمهوری و برخی مقامات آمریکایی ضمن حمایت از حق آزادی بیان و اجتماع و اعتراض برای مردم ایران، هشدار دادند که در مقابل برخورد خشونت‌آمیز با معترضان سکوت نخواهند کرد.

برخی منابع آمریکایی گفته‌اند که با توجه به تمایل متحدان اروپایی و برخی از سیاستمداران متنفذ آمریکایی به حفظ برجام، احتمال دارد رئیس جمهوری آمریکا از خروج از این توافق خودداری کند و همزمان از اختیارات خود برای جرایی کردن تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه برخی نهادها و مقامات جمهوری اسلامی استفاده کند. به گفته آنان، هدف این است که ضمن وارد شدن حداکثر فشار بر حکومت ایران، از فشار بیشتر بر مردم خودداری شود.


اشتراک گذاری

     Balatarin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *