Home » ۱۳۹۶ » بهمن
۵ نکته درباره گفتگوی موشکی ایران و غرب | سید‌حسین موسویان

۵ نکته درباره گفتگوی موشکی ایران و غرب | سید‌حسین موسویان

در فارسی مثلی است که می‌گویند: “اول برادری خود را ثابت کن و بعد ادعای ارث کن”. برجام اولین سند جامع تاریخ عدم اشاعه است که عدم دسترسی به بمب هسته‌ای را تضمین می‌کند. در کنار تضمین اجرای بدون نقص برجام، اروپا و آمریکا باید نگرانی‌های مشروع امنیت ملی ایران را را درک کنند، با بهره‌مندی از اصول برجام برای عاری‌سازی خاورمیانه از سلاح‌های هسته‌ای قدم بردارند و به فکر تأمین سیستم همکاری‌های جمعی منطقه‌ای ازجمله ترتیبات سلاح‌های متعارف بدون تبعیض در کل منطقه باشند.

ابعاد حقوق بشریِ نامه مهدی کروبی به رهبری | هادی حکیم شفایی

ابعاد حقوق بشریِ نامه مهدی کروبی به رهبری | هادی حکیم شفایی

با بررسی انجام شده و مطالعه محتوایی نامه مهدی کروبی، بخوبی می توان تاکید هوشمندانه او بر موارد مهمی از حقوق بنیادین بشر را بازشناخت. او با تاکید بر آرمان های اولیه انقلاب و دیدگاه های بنیانگذار جمهوری اسلامی و استناد به قانون اساسی جمهوری اسلامی که قاعدتا برای تمامی جریانات سیاسی داخلی حجت است، به حق، خواستار بازبینی و بازسازی اساسیِ – و نه جزئی و سطحی – نظام سیاسی حاکم بر ایران است. به روشنی می توان دریافت که اگر توصیف مهدی کروبی از وضعیت امروز ایران، توصیفی واقع بینانه باشد، موارد گسترده ای از مفاد قانون اساسی کشور و اعلامیه جهانی حقوق بشر –که مورد تعهد ایران است – بطور گسترده نقض می شود. باید گفت اگر یک دولت به سویی حرکت کند که به میثاق اولیه خود با ملت نیز پایبند نباشد، چگونه می تواند احساس اقتدار، امنیت و ثبات کند؟ برخلاف دیدگاه غلطی که امنیت را برابر با «فقدان جنگ یا ترور» می پندارد و با پیش کشیدن وضعیت کشورهای جنگ زده منطقه، به امنیت صوری خود می بالد، باید اذعان داشت که امنیت پایدار در جهان امروز، «پایداریِ حقوق بشر» و «پایبندی انتقادیِ» ارکانِ نظام سیاسی به قانون اساسی است. به نظر می رسد جهان امروز عموما، جهانی است در مسیر دموکراسی و آرمان حقوق بشر و بنابراین، نقض حقوق بشر از سوی حکومت ها و بخصوص عدم پایبندی به قوانین مورد تعهدشان، نه تنها کرامت انسانی را خدشه دار می سازد بلکه موجبات بی ثباتی سیاسی و شورش های کور و خطرساز را فراهم می سازد و امنیت ملی را به شدت به مخاطره می اندازد.

مهدی کروبی خطاب به رهبری: پاسخگوی عملکرد خود بوده و زمینه اصلاح ساختاری نظام را فراهم آورید

مهدی کروبی خطاب به رهبری: پاسخگوی عملکرد خود بوده و زمینه اصلاح ساختاری نظام را فراهم آورید

لازم می‌دانم توجه شما را به این نکته جلب کنم. همانطور که در جریان هستید از فردای انتخابات ۸۸ تا به امروز رسانه به ظاهر ملی و جراید حکومتی نظیر کیهان به‌طور مستمر اینجانب و مهندس موسوی و مردم معترض را مورد اهانت قرار داده‌اند. در این مسیر هم هر تهمت و دروغی را مباح دانستند تا به زعم خویش افکار عمومی را نسبت به ما و معترضین مخدوش کنند. اخیراً هم برنامه‌ای سفارشی با عنوان “خارج از دید” در ده قسمت ساخته‌اند که قرائتی سرشار از دروغ‌ از حوادث۸۸ ارائه کرده است. این روش رذیلانه و ناجوانمردانه بدون به رسمیت شناختن حق پاسخ تا چه زمانی بناست ادامه پیدا کند؟ آیا پس از ۸ سال توهین، افترا و هتاکی یکطرفه نمی‌خواهید برای یکبار هم شده میان طرفین این مناقشه یک مناظره آزاد و زنده را در رسانه ملی که متعلق به کشور است نه اشخاص فراهم آورید؟ اینجانب بدینوسیله آمادگی شرکت خود را به همراه مشاورانم در هر مناظره‌ای مرتبط با انتخابات ۸۸ و حوادث پس از آن اعلام می‌نمایم

عفو بین الملل: پس از هزار روز حبس ناعادلانه، نرگس محمدی را آزاد کنید

عفو بین الملل: پس از هزار روز حبس ناعادلانه، نرگس محمدی را آزاد کنید

نرگس محمدی در اردیبهشت ۱۳۹۵توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۶ سال زندان محکوم شد که ۱۰ سال از آن به دلیل فعالیت او در کمپین گام به گام تا لغو مجازات اعدام (لگام) بوده است. دادگاه همکاری او با این کمپین مسالمت آمیز را مصداق اتهام «تشکیل جمعیت با هدف برهم زدن امنیت کشور» اعلام کرد. نرگس محمدی اظهار داشته که در جلسه محاکمه، قاضی برخوردی خصومت‌آمیز و مغرضانه‌ نسبت به وی داشته و به طرزی بی‌پرده و آشکارا از اتهامات وارده به او از سوی مقامات وزارت اطلاعات دفاع ‌کرده است. او همچنین اظهار داشته که قاضی او را به واسطه فعالیت‌هایش علیه مجازات اعدام، به تلاش برای تغییر احکام الهی متهم کرده است.

گزارش کانون مدافعان حقوق بشر درباره وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ماه دی ۱۳۹۶

گزارش کانون مدافعان حقوق بشر درباره وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ماه دی ۱۳۹۶

همه مسایل گفته شده در فوق، نشان از آتشی است که زیر خاکستر پنهان شده و هر لحظه ممکن است زبانه کشیده و سراسر ایران را به اشتعال درآورد که در آن‌صورت پیشگیری برای حکومتمداران ایرانی غیرممکن خواهد بود؛ واقعه‌ای که کسی سود نخواهد برد. بنابراین مسئولین حکومتی چاره‌ای ندارند جز اینکه به فریادهای مردم خشمگین گوش دهند، بدون آنکه آنان را متهم به همسویی با بیگانگان کنند.

حفظ برجام از خطر ترامپ | جاوید قربان‌اوغلی*

حفظ برجام از خطر ترامپ | جاوید قربان‌اوغلی*

تلاش برای حفظ مواضع اروپا در توافق هسته‌ای مهم و تعیین‌ کننده است. هدف آمریکا در پیوند زدن موضوعات دیگر با توافق هسته‌ای برای سست‌کردن مواضع کشورهای اروپایی است. سفر اخیر تیلرسون نشان داد اروپا مخالف زیر سؤال برده‌ شدن اصل برجام از سوی آمریکاست. با وجود تهدیدهای مکرر آمریکا نمی‌تواند به سهولت از برجام خارج شود. برخلاف تصور نمی‌توان خروج آمریکا از معاهده اقلیمی پاریس یا یونسکو را با خروج این کشور از برجام شبیه‌سازی کرد. چنانچه قبلاً گفته‌ام و تکرار آن ضروری است، باید از ظرفیت اروپا برای حفظ برجام استفاده و تلاش کرد سه کشور امضا‌ کننده توافق در مقابل بدعهدی و نقض مکرر برجام از سوی آمریکا ایستادگی کنند. با وجود این یکی از لوازم تحقق این مهم، پرهیز از افزایش دامنه تنش با آمریکا و ارتقای آن به سطحی است که این کشورها را در مقابل انتخاب بین حفظ برجام (ایران) و آمریکا قرار دهد. در چنین شرایطی تردید نباید کرد اروپا به‌‌ویژه در موضوعات غیربرجامی، در کنار آمریکا قرار خواهد گرفت.

رد صلاحیت دکتر مصدق در شورای شهر تهران!؟ | علی نظری

رد صلاحیت دکتر مصدق در شورای شهر تهران!؟ | علی نظری

شنیدن این جمله دردناک از سوی رییس کمیته نامگذاری کمیسیون فرهنگی شورای شهر اصلاح طلب تهران که مصدق صلاحیت های لازم را از سوی این کمیته احرازنکرده است، دل هر ایرانی وطن پرستی را به درد می‌آورد!

محدودیت‌ زمانی ملاقات‌ دختران میرحسین و رهنورد با پدر و مادر محصور برداشته شد

محدودیت‌ زمانی ملاقات‌ دختران میرحسین و رهنورد با پدر و مادر محصور برداشته شد

دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد که طی دو ماه اخیر دو بار در هفته امکان ملاقات با پدر و مادر محصور خود در زندان خانگی را داشته‌اند، حالا بر اساس اعلام ماموران امنیتی می‌توانند هر زمان که خواستند به دیدار زهرا رهنورد و همسرش نخست وزیر دوران جنگ بروند.

ریشه های انقلاب اسلامی؛ بازرگان شاه را به «مباهله» دعوت کرد | محمد توسلی

ریشه های انقلاب اسلامی؛ بازرگان شاه را به «مباهله» دعوت کرد | محمد توسلی

ارسال نامه مهندس بازرگان به دفتر مخصوص شاه در اردیبهشت ۵٧ و دعوت شاه به مباهله ملی از جمله اقداماتی است که شاه را به چالش کشید. طبیعی است که شاه پاسخی ندهد اما نفس انتشار یک چنین بیانیه‌ای که کسی در داخل جرات می‌کند و این بیانیه را صادر می‌کند زمینه را برای چالش‌های بعدی فراهم ساخت. من از ذکر جزییات رخدادهای پی در پی این دوران صرف نظر می‌کنم. از حدود ١۵ خرداد سال ۵٧ است که به تدریج اعتصابات در شهرهای درجه ١ و٢ به بیش از ٨٠ درصد می‌رسد. در ١۵ خرداد نهضت آزادی ایران بیانیه‌ای با عنوان «کارمندان دولت حالا نوبت شماست» صادر می‌کند. در ۶ شهریور ۵٧ که هنوز ساواک مسلط است بیانیه شاه برود نهضت آزادی با عنوان «راه نجات ایران از بن‌بست حاضر» منتشر می‌شود. ١٣ شهریور ۵٧ نمازبا شکوه عید فطر به امامت دکتر مفتح در قیطریه برگزار می‌شود.

مردم هنوز تحولی در شهرداری ندیده‌اند؛ گفت‌وگو با محمد توسلی، اولین شهردار تهران پس از انقلاب

مردم هنوز تحولی در شهرداری ندیده‌اند؛ گفت‌وگو با محمد توسلی، اولین شهردار تهران پس از انقلاب

توسلی: ما باید ببینیم انسان‌هایی که در جامعه ما زندگی می‌کنند چه نیازهایی دارند و تمام تمرکز و نگاهمان را متوجه نیاز انسان کنیم. نگاه مدیریتی ما باید انسان‌محور باشد درحالی‌که نگاه مدیران ما خودرومحور بوده است. برای توسعه تصور می‌کردیم باید تسهیلات برای تولید خودرو و خودروی سواری فراهم کنیم و امروز متوجه شدیم که نگاه مدیریت ما باید انسان‌محور باشد اما چگونه می‌توانیم نگاه انسان‌محور در مدیریت شهری داشته باشیم؟

Page 1 of 7123Next ›Last »