Home » ۱۳۹۶ » بهمن » ۱۹
روایت هرمیداس باوند از دستاوردها و ناکامی های انقلاب ۵۷ در گفت وگو با «ابتکار»

روایت هرمیداس باوند از دستاوردها و ناکامی های انقلاب ۵۷ در گفت وگو با «ابتکار»

اسم احزاب تاریخی و با سابقه را گروهک اعلام می‌کنند و ساختار نظام ارزشی شده است، این تحولاتی است که وجود دارد و واکنش‌هایی هم بوده است که بارزترین نمونه آن اعتراض‌های مسالمت آمیز مردم در سال ۸۸ بود. در حال حاضر، مردم با مشکلات اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی آن روبرو هستند. در چنین شرایطی، آزادی احزاب هم آنطور که باید نیست و شورای نگهبان هرکسی را که بخواهد قبول می‌کند و بسیاری از اصلاح‌طلبان هم تایید نشده‌اند. تبعات منفی سوء مدیریت‌ها در عرصه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در حال حاضر مشاهده می‌شود. در مجموع چنین می‌توان برداشت کرد که انقلاب ۵۷ از آن آرمان‌ها و اهدافی که داشته است فاصله گرفته است، البته بسیاری از انقلاب‌ها ممکن است به این سمت و سو بروند اما کم و کیف آن نسبی است.

سناریوی آمریکا و اروپا در مواجهه با ایران | دکتر حسین موسویان

سناریوی آمریکا و اروپا در مواجهه با ایران | دکتر حسین موسویان

حل ضعف ها و مشکلات سیاسی – امنیتی – اقتصادی ایران نیازمند ابتکارات و تصمیمات شجاعانه و واقع بینانه ای است که خلاء آن بشدت حس میشود. نخبگان و سیاسیون ایران باید در یک اجماع ملی همراه با روحانیون متنفذ و علمای اعلام در آستانۀ چهل سالگی انقلاب پارادایم جدیدی در تعامل ملی و منطقه ای و جهانی طراحی و معرفی کنند. تنها با اجماع ملی می توان راهبردی را عملیاتی کرد که پاسخگوی معضلات مذکور بوده بدون اینکه استقلال، حیثیت، ملیت و اسلامیت ایران کمترین لطمه ای بخورد. ملت آبدیده و توانا شده، در تحمل مشکلات صبر استراتژیک بخرج داده، به قدرت منطقه ای و فرامنطقه ای تبدیل گردیده و باید با مسئولیت جهانی عمل کند. تا دیر نشده نخبگان متنفذ وجیه المله باید متهورانه اقدام کنند.

مشکل نظام اسلامی با دراویش گنابادی در چیست؟

مشکل نظام اسلامی با دراویش گنابادی در چیست؟

متاسفانه در دوران اخیر باز هم می‌توان از افزایش فشارهای بیش‌تری علیه دراویش گنابادی سراغ گرفت که ریشه در ارتباط‌گیری‌های سیاسی آنان با اصلاح‌طلبان داخل ایران دارد. دیدار نورعلی تابنده، ملقب به مجذوب علیشاه (قطب نعمت‌اللهی‌ها) با اعضای بیت آیت‌الله خمینی از جمله سید حسن خمینی، آیت‌الله توسلی و آیت‌الله موسوی بجنوردی در سال ۱۳۹۰ در حالی رخ داد که چند سال قبل‌تر در جریان انتخابات ۱۳۸۸ مجذوب علیشاه حمایت خود را از نامزدی مهدی کروبی به صورت رسمی اعلام کرده بود. تیتر نخست روزنامه اعتماد ملی یکشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۸ چنین بود: «امروز حمایت از کروبی در انتخابات وظیفه تمام فقرا است».

دولتمردان آفلاین، مردمان آنلاین

دولتمردان آفلاین، مردمان آنلاین

نویسنده‌ای نوشته بود برای ردیابی ناآرامی‌های ایران باید برگردیم به تشییع‌ جنازه پاشایی. اشاره‌اش هوشمندانه بود. آن تشییع‌ جنازه‌ای که جامعه‌شناسان را مبهوت و متحیر کرده بود، اعلام وجود کسانی بود که کسی آنها را به ‌جا نمی‌آورد. نسلی که قهرمان‌های خودش را دارد. بی‌هیچ تشکیلاتی همدیگر را پیدا می‌کنند، جشن آب‌بازی می‌گیرند و مجتمع کوروش را تعطیل می‌کنند و البته نهایتاً با سختگیرترین چهره سیستم مواجه می‌شوند. خواسته‌های آنها عرف‌هایی است که غیرقانونی است.

تحلیل سخنان حسن روحانی پیرامون شنیدن صدای مردم و مقایسه آن با انقلاب ۵۷

تحلیل سخنان حسن روحانی پیرامون شنیدن صدای مردم و مقایسه آن با انقلاب ۵۷

اگر به دور اول ریاست جمهوری آقای روحانی و این یک سال اخیر توجه کنید میبینید که حاکمیت، دولت و شخص آقای روحانی را مسئول تمامی مشکلات کشور میدانند و سعی در پنهان کردن نقش و تاثیرگذاری خود بر کمبودهای موجود در جامعه دارند، در حالی که بیشتر این مشکلات ریشه در بی تدبیری های دولت های نهم و دهم و پشتیبانی کامل آیت الله خامنه ای از آنها بود و کشور اکنون بخاطر آن پشتیبانی و حمایت های نابجا دچار بحران شده است ولی خوب تیم اصولگرایان تندرو که اقتصاد در دست آنهاست سعی میکنند که تمام فشار را به دوش دولت بگذارند و در مقابل دولت را پاسخگوی مردم قرار دهند.

یادداشتی از سرهنگ لارنس ویلکرسون*، رئیس کارکنان وزارت خارجه آمریکا در دوران کالین پاول

یادداشتی از سرهنگ لارنس ویلکرسون*، رئیس کارکنان وزارت خارجه آمریکا در دوران کالین پاول

من یک بار با اطلاعات نادرست به آغاز جنگ عراق کمک کردم. حالا نیکی هیلی و ترامپ با پیروی از بوش و دیک چینی در حال انجام همان کار با ایران هستند. هدف آنان تغییر رژیم در ایران و حمله نظامی به ایران است. دارند افکار عمومی آمریکایی ها را برای آغاز حمله به ایران آماده می سازند. “بنیاد دفاع از دموکراسی” به دفتر جنگ پنتاگون تبدیل شده است.